نخستین سکوهای ابری توزیع شده با بارش ابرهای شمالی و جنوبی در کشور

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر
ابر ایران

به گزارش تماس نیوز و به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، در این مراسم که به میزبانی مدیران سیدخندان و بخش خصوصی برگزار شد، دکتر امیرناظمی، معاون وزیر ارتباطات، این طرح را از دو منظر محتوا و مشارکت عمومی خصوصی حایز اهمیت دانست و گفت: ابرایران، باعث تمرکززدایی محتوا و خدمات از تهران و توزیع بار ترافیکی در کشور می‌شود. اما در بخش فرآیندی نیز به این دلیل شایسته اهمیت است که فعالیت‌هایی وجود دارند که دولت با وارد شدن در آن حوزه به نوعی تبدیل به رقیب بخش خصوصی می‌شود. مراکز داده استانی سازمان فناوری اطلاعات ایران، یکی از مواردی بود که ظرفیت لازم برای تبدیل شدن به محل رقابت میان دولت و بخش خصوصی را دارا بود. در این میان، ساز و کارهای اداری و عدم همدلی برخی از نهادها، باعث صرف انرژی فراوانی شد تا بتوان دارایی دولت را به ابزاری تبدیل کرد که طی آن مشارکت عمومی خصوصی اتفاق بیافتد.

وی گفت: فرآیند برگزاری مزایده ابرایران حدود دو سال طول کشید و شکل‌گیری و توسعه پلتفرم‌های ابری توزیع‌شده در کشور، ارایه خدمات موردنیاز کسب‌وکارهای نوپا به‌ صورت یکپارچه و اقتصادی، امکان ارایه خدمات به تولیدکنندگان محتوا و فراهم‌کنندگان خدمات شبکه‌ توزیع محتوا، صرفه‌جویی اقتصادی و توسعه کسب‌وکار و دانش در کشور را از مهم‌ترین اهداف این طرح دانست.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در این مراسم، علت تقسیم کشور به دو منطقه را فراهم کردن زمینه فعالیت برای شرکت‌های خصوصی بیشتر و عدم خروج آنها از گردونه رقابت بیان داشت و چگونگی تقسیم‌بندی ابری را با ارایه توضیحاتی تشریح کرد: منطقه یک و یا ابر شمالی شامل شهرهای تبریز، مشهد، قم، همدان و هم‌مکانی شیراز و منطقه دو یا ابر جنوبی شامل شهرهای شیراز، اصفهان، اهواز، کرج و هم‌مکانی تبریز است که اپراتور ابر شمالی کشور را گروه مشارکت مدنی شرکت های امید ژرف نگر و اسیا تک و راهکار آینده زمین و اپراتور ابر جنوبی کشور را گروه مشارکت مدنی شرکت‌های فناپ و نویان ابر آروان تشکیل می‌دهند.

بر اساس این گزارش، مزایده ابرایران که با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت و در راستای اهداف شبکه ملی اطلاعات برگزار شده است دارای مشوق‌ها و مجوزهایی برای اپراتورهاست که شامل: خرید تا ۳۰ درصد از ظرفیت ایجاد شده از محل تجهیزات تحویل‌شده، ارایه ۹۰ درصد تخفیف برای پهنای باند، ارایه ۹۵ درصد تخفیف برای فضای Co-Locationو ارایه تسهیلات تا سقف ۷۰۰ میلیارد ریال از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی با رعایت آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های صندوق است.

banner

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi