نقشه جدید آمریکا برای ضربه به هواوی؛ فشار به سازندگان چیپست

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر

دولت ترامپ برای متوقف کردن تولید چیپست های کرین هواوی در پی وضع قوانین جدیدی است که با وارد کردن فشار به چیپ سازهای خارجی آنها را از همکاری با این شرکت منع می کند.

هواوی به لطف واحد طراحی چیپست خود پس از تحریم های گسترده آمریکا بر خلاف ZTE زمین گیر نشد. واحد های سیلیکون این شرکت چیپست های کرین را در لیتوگرافی‌های مختلف و با سرعت کلاک های متنوع طراحی می کند که از مدل های اقتصادی تا پرچمدارهای قدرتمندی نظیر کرین ۹۹۰ را در برمی گیرد.

tsmc

های سیلیکون هم مثل بسیاری از شرکت های دیگر تولید چیپست های خود را به «صنایع نیمه هادی تایوان» (TSMC) می سپارد. TSMC بزرگترین تولید کننده چیپست موبایل در جهان است و تولید تراشه های آیفون و کوالکام را نیز بر عهده دارد؛ حالا اما دو منبع آگاه مدعی شده اند که دولت ترامپ پیش نویسی را آماده کرده که TSMC را از همکاری با هواوی منع می کند.

banner

بر اساس این طرح کمپانی هایی که از تجهیزات تولید چیپ آمریکایی استفاده می کنند، پیش از عرضه محصولات به هواوی باید مجوز بگیرند. هرچند به گفته یکی از منابع احتمال تصویب این طرح چندان زیاد نیست اما در صورت عملی شدن عواقب سنگینی برای کمپانی چینی خواهد داشت چرا که در صورت استفاده سامسونگ از تجهیزات آمریکایی این شرکت هم امکان همکاری با هواوی را نخواهد داشت.

سخنگوی TSMC در واکنش به انتشار این خبر اعلام کرده که به جواب دادن سوالات فرضی یا اظهار نظر در مورد یک مشتری خاص تمایلی ندارد. خود هواوی هم فعلا در این مورد سکوت کرده است.

آمریکا از اردیبهشت ماه امسال هواوی را به بهانه جاسوسی برای دولت پکن به فهرست تحریم های خود اضافه کرد. از آن زمان این شرکت با توسعه اپ استور اختصاصی و استفاده از اندروید AOSP توانسته با تحریم ها مقابله کند و باید دید در صورت محروم شدن از تولید چیپست چه راهی را در پیش خواهد گرفت.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi