نقش موثر شبکه های اجتماعی در کنترل “کرونا”

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر
شبکه های اجتماعی

تا پیش از شیوع سارس، ویروسهای کرونا چندان جدی گرفته نمی شدند و یکی از دلایل سرماخوردگی شناخته می شدند. اما ظهور سارس اولین نشانه ای بود که کرونا می تواند بسیار قوی تر از چیزی باشد که تصور می شد.

در حال حاضر ما شاهد نوع جدیدی از کرونا هستیم که چشم اندازی جهانی برای مبارزه می طلبد. در این میان شبکه های اجتماعی نقشی پررنگ درباره کرونا ایفا می کنند.از یک سو مردم به دنبال اطلاعات هستند و از سوی دیگر دانشمندان در جستجوی پاسخ هستند. اکنون پیشرفت شبکه های اجتماعی و فناوری روز روند سرعت انتقال اطلاعات را بهبود بخشیده اند.

در سال ۲۰۰۲ هنگامی که سارس پدیدار شد مهمترین شبکه های اجتماعی، توییتر و فیس بوک بودند که امکان تبادل سریع اطلاعات  و گاه اطلاعات نادرست را فراهم می کردند. اما شرایط در سال ۲۰۲۰ بسیار پیشرفته تر است و این روزها، نه تنها کاربران از شبکه های اجتماعی برای دریافت اطلاعات استفاده می کنند، بلکه بسیاری از کادر درمان و پژوهش از شبکه های اجتماعی برای انتقال تجارب خود استفاده می کنند.

این روزها بسیاری از موسسات و سازمانهای درمانی نیز از شبکه های اجتماعی برای خبررسانی استفاده می کنند. برای مثال توییت می زنند که در فاز جدید آزمایش داروی ضد کرونا هستند. همین موضوع باعث شده روند واکنش ها و دریافت خبر تسریع شود. از سوی دیگر تسهیل انتشار خبر کمک می کند سرنخ هایی در مورد جهش ، منبع ویروس و الگوی گردش آن به محققان کشورهای مختلف اعطا شود.

banner

برای مثال تا ۱۰ ژانویه ، اولین کد ژنتیکی که بلوک های ساختاری این ویروس را توصیف می کند به سرعت از طریق شبکه های اجتماعی  دسترس عموم قرار گرفت. برخی از تجزیه و تحلیلهای اولیه  که حاکی از انتقال ویروس از طریق منبع حیوانی(مار) بود نیز از طریق شبکه های اجتماعی منتشر شد.  تعداد زیادی از افراد نیز اطلاعات خود را از طریق شبکه های اجتماعی به روز می کنند. اگرچه صحت برخی خبرها در شبکه های اجتماعی جای بحث دارند. اما سرعت انتقال اطلاعات امروز را با فقط دو دهه پیش مقایسه کنید. شاید به این نتیجه برسید که شبکه های اجتماعی حتی مسیر تحقیقات و درمان این ویروس را کنترل می کنند.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi