هسته فناوری قلبی است که برای جامعه می تپد

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر
فناوری جدی مقابله با کرونا

با بالا گرفتن شیوع کرونا ویروس و به خطر افتادن جوامع بشری غول های فناناوری چینی و استارت آپ های نوظهور ،با راه حل های خلاقانه  ارزش فوق العاده ای را برای مبارزه علیه coronavirus به ارمغان می آورند.

این شرکت ها با مهارت های ویژه خود از هوش مصنوعی ، ۵G ، روبات ها ، تجزیه و تحلیل داده های بزرگ گرفته تا blockchain ، به منظور عدم گسترش ویروس کشنده کمک شایانی می کنند.

کارشناسان می گویند که کاربرد گسترده فناوری های نو سفارشی برای نبرد ممکن است روند جدیدی را در تکامل آینده اقتصاد دیجیتال چین ایجاد کند.

Lu Chuanying ، مدیر مرکز تحقیقات مدیریت جهانی فضای مجازی ، که بخشی از انستیتوی مطالعات شانگهای است ، گفت: بازیکنان فن آوری چینی در حال یافتن راهی برای نشان دادن قدرت فن آوری خود در میان همه  شیوع هستند.

banner

وی اظهار داشت: سرعت قابل توجه شرکتهای فناوری در بهره‌برداری از فناوریهای موجود برای استفاده در مبارزه با ویروس و توانایی آنها برای دستیابی به راه حلهای عملی برای مشکلات عجیب و غریب نشان دهنده  مسئولیت آنها نسبت به جامعه است.

لو اظهار داشت: از یک طرف ، شرکت های فناوری ، رفاه مردم را تضمین کرده اند و به از سرگیری عملکرد جامعه کمک کرده اند از طرف دیگر ، فن آوری های نوظهور در افزایش همه جانبه اقتصاد دیجیتال کشور به یک سطح بالای جدید در میان همه گیری کمک می کند.

“این فن آوری ها اکنون به طور گسترده ای در چین قابل قبول خواهد بود و توسط دولت ، شرکت ها و جامعه به رسمیت شناخته می شود.”

در میان سناریو تاریکی عذاب آور شیوع ، شرکت های پیشرفته فناوری به سرعت راه حل های جدید AI و ۵G را برای برنامه های مختلف کنترل ویروس ایجاد کرده و  متخصصین خط مقدم مبارزه (بهداشت) را بسیار تقویت کرده اند.

با توجه به فشار در زیرساخت های مجهز به فناوری در شهرهای بزرگ و پرجمعیت ، بزرگان هوش مصنوعی مانند Megvii ، Cloud-Walk و SenseTime با استفاده از ابزارهای بازرسی بدون تماس هشدارهای خودکار ، سیستم های تشخیص تب بالا را توسعه داده اند.

به همین ترتیب ، شرکت های مخابراتی چین با استفاده از روش های استخراج اطلاعاتی کاربران ، به دولت های محلی برای تهیه مراحل پیشگیرانه کمک می کنند. آنها با استفاده از بانک اطلاعاتی ۱.۶ میلیارد تلفن هوشمند مورد استفاده در چین ، راه تحلیل هایی از جریان ترافیک در استان ها و شهرهای مختلف ارائه می دهند. این داده ها به دولت های محلی کمک می کند تا جهت گسترش ویروس را پیش بینی کنند و از این رو اقدامات هدفمندی را برای جلوگیری از شیوع تازه یا تشدید آن، پیش بینی می کنند.

از آنجا که نظارت دقیق بر حرکات در مقیاس بزرگ مردم برای جلوگیری از گسترش بیشتر کروناویروس بسیار مهم است ، صاحبان تکنولوژی های فنی چین در مدیریت جامعه کمک شایانی می کنند.

به عنوان مثال ، Tencent Holdings Ltd و Alibaba Group Holding Ltd سیستم های خروج و ورود الکترونیکی برای مراکز مسکونی را معرفی کرده اند. این امر به تیمهای مدیریت املاک امکان پیگیری دقیق افراد ورودی و خروج از محله ، از جمله زمان ، فراوانی و وضعیت سلامتی آنها را می دهد.

اما بیشترین فشار هنوز هم بر روی کارکنان پزشکی جبهه مقدم است که بطور شبانه روزی برای معالجه بیماران کار می کنند.

برای تقویت دست خود ، Yitu Technology Co و SenseTime سیستم تصویربرداری پزشکی مبتنی بر هوش مصنوعی را توسعه داده اند که می تواند بطور خودکار تجزیه و تحلیل کمی از ریه ها را انجام دهد و گزینه های درمانی را پیشنهاد دهد. این به نوبه خود به پزشکان اجازه می دهد تصمیمات سریعتر و دقیق تری بگیرند.

هواپیماهای بدون سرنشین و روبات ها نیز برای کمک به جلوگیری از آلودگی بیشتر در مناطق شلوغ مانند سالن های بیمارستان ، ایستگاه های راه آهن ، فرودگاه ها و پایانه های اتوبوس به کار گرفته شده اند.

پلیس ها از هواپیماهای بدون سرنشین برای صدور هشدار استفاده می کنند. اگر افراد ماسک جمع کنند یا از آن استفاده نکنند ، هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به دوربین می توانند چنین صحنه هایی را در زمان واقعی برای مراکز کنترل انتقال دهند. مأموران پلیس در این مراکز می توانندتوسط این سامانه ها ی هواپیماهای بدون سرنشین هشدارهای  جدی صادر کنند.

فناوری جدی مقابله با کرونا

هم اکنون روبات ها در بعضی از راهروهای بیمارستان به منظور ارائه مشاوره پزشکی ، تحویل دارو یا وعده های غذایی ، مانند راهنماها ، انجام ضد عفونی ، اندازه گیری دمای بدن بیماران و انجام کارهای تکراری دیگر ، حرکت می کنند. این کار بار کارکنان بهداشت را به شدت کاهش می دهد.

شیانگ لیگانگ ،یکی از مدیران کهنه کار مخابرات عضو انجمن صنعت ارتباطات ، اعتراف کرد که این بیماری همه گیر احتمالاً تأثیر کوتاه مدت در توسعه برخی از صنایع مبتنی بر اینترنت خواهد داشت. اما ، در طولانی مدت ، می تواند با ترویج تحول دیجیتالی تعداد زیادی از صنایع سنتی ، حرکت اقتصادی را به اقتصاد دیجیتال چین تزریق کند.

به عنوان مثال ، صنایعی که مستقیماً درگیر پیشگیری از بیماری همه گیر هستند ، از جمله مراقبت های پزشکی ، لجستیک ، روبات ها و بخش های امنیتی ، احتمالاً شاهد افزایش مداوم تقاضا برای ۵G و هوش مصنوعی پس از اپیدمی ، فن آوری های مرتبط با رانندگی و صنایعی مانند محاسبات ابری خواهیم بود.

او همچنین اظهار داشت : قدرت فناوری ، واکنش سریع و انعطاف پذیری شرکت های فنی چینی نشان می دهد که اپیدمی کرونا ویروس جدید می تواند یک نقطه اصلی برای فن آوری های نوظهور باشد ، دقیقاً همانطور که شیوع SARS در سال ۲۰۰۳ که مشعل انفجار تجارت الکترونیکی در کشور را روشن کرد.

ترجمه و تلخیص : ناصر شبریزاده

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi