اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

هشدار سازمان بهداشت جهانی نسبت به اطلاعات بدست آمده از مناطق ثروتمند در هوش مصنوعی

سازمان بهداشت جهانی می خواهد اطمینان حاصل کند که ملاحظات اخلاقی و حقوق بشر مرکز هر راه حل بهداشتی مبتنی بر هوش مصنوعی است.
طبق راهنمای جدیدی که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) منتشر شده است ، اگر قرار است از راه حل مراقبت های بهداشتی در محیط های کم درآمد و متوسط ​​استفاده شود استفاده از داده های جمع آوری شده از افراد در کشورهای با درآمد بالا ممکن است عملکرد خوبی نداشته باشد.

0

سازمان بهداشت جهانی در گزارش اخلاق و حاکمیت هوش مصنوعی برای سلامتی نوشت: “سیستم های هوش مصنوعی باید به دقت طراحی شوند تا انعکاس دهنده تنوع تنظیمات اقتصادی اجتماعی و مراقبت های بهداشتی و همراه با آموزش مهارت های دیجیتال ، تعامل با جامعه و افزایش آگاهی باشند. سیستم هایی که اساساً بر پایه داده های افراد در کشورهای با درآمد بالا است ، ممکن است  برای افرادی که درآمد کم و متوسط ​​دارند، عملکردی نداشته باشند.”

“بنابراین سرمایه گذاری های کشورها در زمینه هوش مصنوعی و زیرساخت های حمایتی باید با جلوگیری از هوش مصنوعی که تعصبات مضر برای تأمین عادلانه خدمات و دسترسی به خدمات مراقبت های بهداشتی را ایجاد می کند ، به ایجاد سیستم های مراقبت بهداشتی موثر کمک کنند.”

WHO افزود اگر “اقدامات مناسب” هنگام تهیه راه حل های مراقبت های بهداشتی مبتنی بر هوش مصنوعی انجام نشود ، می تواند منجر به “شرایطی شود که تصمیماتی که باید توسط ارائه دهندگان گرفته شود و بیماران به ماشین آلات سپرده شوند ، که استقلال انسان را تضعیف می کند” و منجر به خدمات بهداشتی تحویل در “زمینه های کنترل نشده و توسط ارائه دهندگان غیرقانونی ، که ممکن است چالش هایی برای نظارت دولت بر مراقبت های بهداشتی ایجاد کند، شود”.

این گزارش محصول 18 ماه مشاوره بین  تیم های تخصصی اخلاق ، فناوری دیجیتال ، قانون و حقوق بشر است که توسط WHO منصوب شده اند. این گزارش خاطرنشان کرد که هوش مصنوعی پتانسیل زیادی برای کمک به بهبود مراقبت های بهداشتی و پزشکی در سراسر جهان دارد ، اما تنها در صورتی که ملاحظات اخلاقی و حقوق بشر در مرکز طراحی ، توسعه و استقرار قرار گیرد، موثر خواهد بود.

به عنوان بخشی از این گزارش ، WHO شش اصل را ایجاد کرده است که امیدوار است در هنگام توسعه هوش مصنوعی برای سلامتی به عنوان پایه ای برای دولت ها ، توسعه دهندگان فناوری ، شرکت ها و سازمان های جامعه مدنی مورد استفاده قرار گیرد. این موارد شامل اجازه دادن به انسان برای داشتن استقلال در سیستم های مراقبت های بهداشتی و تصمیمات پزشکی در حالی که اطمینان از حریم خصوصی و محرمانه بودن محافظت می شود. رفاه و امنیت انسان ها حفظ می شود. اطمینان حاصل کند که شفافیت در مورد توسعه ، طراحی و استقرار فناوری هوش مصنوعی حفظ شده است. هوش مصنوعی برای سلامتی برای تشویق به فراگیری و برابری طراحی شده است. برنامه های هوش مصنوعی پاسخگو و پایدار هستند. و ذینفعانی که در طراحی ، توسعه و بکارگیری فناوریهای هوش مصنوعی نقش دارند مسئولیت و پاسخگویی را حفظ می کنند.

در پایان سال گذشته ، مجمع جهانی اقتصاد گزارشی را ارائه داد که جزئیات چگونگی رویکرد اخلاقی سازمانها در طراحی فناوری و استفاده مسئولانه از آن را بیان می کرد.

اخلاق با طراحی – یک رویکرد سازمانی برای استفاده مسئولانه از فناوری ، سه اصل طراحی را توضیح می دهد که می تواند برای ارتقا رفتارهای اخلاقی در هنگام ایجاد ، استقرار و استفاده از فناوری ادغام شود.

این اصول شامل توجه به موقع به پیامدهای اخلاقی فناوری از طریق ایجاد آگاهی از طریق آموزش و کانال های ارتباطی داخلی ، ایجاد “شفافیت” های سازمانی مانند چک لیست ها و استفاده از یادآوری های لازم ، و ارزش و اخلاق در فرهنگ شرکت هاست.

پیام بگذارید