همایش “صنعت فضایی، فرصت ها و چالش های پیش رو” در شیراز برگزار شد

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر

به گزارش تماس نیوز و به نقل از روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، مهرداد سهرابی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس با بیان اینکه فناوری فضایی امروزه به عنوان عامل بهبود وضع اقتصادی، رشد و افزایش توانمندی سایر بخش ها شناخته می شود، هدف از برگزاری این همایش را توسعه کسب و کارهای فضاپایه عنوان کرد.

سهرابی گفت: تلاش کشورها در جهت رسیدن به فناوری فضایی در ارتباطات و یا مباحث رادیویی خلاصه نمیشود و داده هایی که استخراج می شود فوق العاده کاربردی است.

وی افزود: کشورهای توسعه یافته در بخش های مختلفی همچون کشاورزی، صنایع، معادن، مدیریت بحران و مسایل دفاعی از این داده ها استفاده می کنند اما این کشورها اطلاعاتی که در اختیار سایر کشورها قرار می دهند اطلاعات سوخته ای است که منجر به خلق ثروت نمی شود.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس تاکید کرد: کسب و کارهایی که در این حوزه شکل می گیرند باید بتوانند از این داده ها خلق ثروت کنند و با ایجاد محصول جدید و راهبری بخش جدیدی از صنایع، زمینه را برای رشد اقتصاد و توسعه اشتغال فراهم کنند.

banner

سعید قربانی مدیر کل حوزه ریاست سازمان فضایی ایران نیز با اشاره به اقتصادی بودن مبحث فناوری فضایی و خدمات وابسته به آن، گفت: لازم است بخش دولتی با اهتمام و عزم جدی به این حوزه که هر لحظه، اختلاف بین کشورهای پیشرو و مابقی کشورها بیشتر و عمیق تر میشود بپردازد.

مدیر کل حوزه ریاست سازمان فضایی ایران گفت: از بین ۹۲ کشور عضو باشگاه جهانی فضایی، ۵۸ کشور قابلیت طراحی و ساخت ماهواره را دارند که از این تعداد، تنها ۱۰ کشور از جمله ایران توانایی پرتاب ماهواره را دارند.

وی با اشاره به پرهزینه بودن ساخت ماهواره های بزرگ، گفت: امروزه کشورهای مختلف از ماهواره های بزرگ و پرهزینه به سمت ماهواره های کوچک و کم هزینه تر بنام “منظومه” پیش میروند.

قربانی ابراز امیدواری کرد: با تدابیر اندیشیده شده و برنامه ریزی های صورت گرفته، پرتاب های بعدی سریعتر و با دقت بیشتر شکل بگیرد تا ایرادات احتمالی پرتاب گرها برطرف شده و فناوری پرتاب ماهواره در کشور به تثبیت برسد.

وی در ادامه با اشاره به تکلیف قانونی حمایت از توسعه کسب و کارهای فضاپایه، گفت: ساختار سازمان فضایی طبق اساسنامه سازمان فضایی کشور تغییر یافته است و اداره کل توسعه کسب و کارهای فضاپایه ایجاد شده است تا بتواند به خوبی در این حوزه نقش حمایتی خود را ایفا کند.

مدیر کل حوزه ریاست سازمان فضایی ایران در پایان، با روشن خواندن افق و آینده صنعت فضایی کشور، گفت: شرکت ها و اپراتورهای مخابراتی برای ورود به حوزه فضایی ابراز علاقمندی کرده و کنسرسیومی تشکیل داده اند و در این خصوص قرارداد پژوهشی منعقد شده که بیانگر اعتقاد و علاقه راسخ بخش خصوصی می باشد و سازمان فضایی کشور نیز در این راستا نقش حمایتی و تسهیل گری را دنبال می کند.

بر اساس این گزارش همایش “صنعت فضایی، فرصت ها و چالش های پیش رو” با حضور سعید قربانی مدیر کل حوزه ریاست سازمان فضایی ایران، شبنم یزدانی مدیرکل توسعه کسب و کارهای فضا پایه سازمان فضایی ایران، مهرداد سهرابی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، یلدا راهدار رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس و مشارکت شرکت های دانش بنیان، استارتاپ ها، دانشجویان وعلاقمندان صنعت فضا با محور نقشه راه صنعت فضایی کشور، توسعه کسب و کارهای فضاپایه، نقش فناوری های نوین در توسعه فناوری فضایی و منظومه های ماهواره ای و نقش آنها در توسعه کشورها، در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس برگزار شد.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi