اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

واکسیناسیون “ناهمگن” ایمنی بیشتری در برابر کرونا ایجاد می‌کند

محققان در آلمان به این نتیجه رسیده‌اند که تزریق دو نوع واکسن مختلف، ایمنی بدن را در برابر کرونا بالاتر می‌برد. آنها برای دوز دوم آسترازنکا، واکسن‌هایی مانند بیون‌تک – فایزر یا مدرنا را توصیه می‌کنند.

0

با توجه به گسترش سریع نوع جهش یافته ویروس کرونا موسوم به “دلتا”، کمیسیون دائمی واکسیناسیون آلمان (STIKO) توصیه کرده است به افرادی که در دوز اول واکسن آسترازنکا تزریق شده، برای دوز بعدی از واکسن‌هایی مانند بیون‌تک – فایزر یا مدرنا استفاه شود. هم‌چنین توصیه می‌شود که فاصله بین دوز اول و دوم سه الی چهار هفته باشد.

متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که ترکیب واکسیناسیون “ناهمگن” به وضوح ایمنی بیشتری نسبت به تزریق دو دوز استرازنکا ایجاد می‌کند.

اثربخشی ۱۰ برابر

محققان دانشگاه زارلند در تجزیه و تحلیل تشکیل آنتی بادی‌ها (پادتن‌ها) به این نتیجه رسیده‌اند که یک واکسیناسیون ترکیبی  آسترازنکا و بیون‌تک و همچنین دو دوز واکنس بیون‌تک دو برابر واکسیناسیون  با دو دوز آسترازنکا اثربخشی دارد.

در این تحقیق آمده است: «در دو نوع اول، حدود ده برابر آنتی بادی بیشتری در خون قابل تشخیص بوده است.» نتایج هنوز در یک ژورنال معتبر تحقیقی مورد بررسی قرار نگرفته است.

“واکسیناسیون ناهمگن (ضربدری)  ممکن است عوارض جانبی بیشتری داشته باشد”

بر اساس منابع پژوهشی دیگر واکسیناسیون “ضربدری” در عین حال که می‌تواند واکنش ایمنی بدن را قوی‌تر کند، ممکن است عوارض جانبی شدیدتری، بخصوص پس از تزریق دوز دوم به همراه داشته باشد.

توصیه برای ترکیب واکسن‌ها فقط در مورد کسانی است که برای اولین بار واکسینه شده‌اند و نه افرادی که قبلا دو دوز آسترازنکا دریافت کرده‌اند. همچنین هنوز مشخص نیست که آیا دوز سوم واکسیناسیون ضروری است یا نه. استیکو در حال تحقیق در این باره است و به محض در دسترس بودن نتایج قابل اطمینان در این باره اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

آنچه این کمیسیون توصیه کرده این است که با توجه به نوع دلتای ویروس کرونا، که به میزان قابل توجهی مسری است زدن به موقع دوز دوم واکسن بسیار مهم است. فقط یک دوز واکسن بدن را در برابر این گونه محافظت نمی‌کند.

استیکو تاکنون توصیه کرده بود که شش هفته بین دو دوز واکسیناسیون فاصله باشد. اما در تازه‌ترین تحقیقاتی که منتشر کرده آمده است که در صورت تزریق بیون‌تک می‌توان فقط سه هفته و مدرنا چهار هفته فاصله گذاشت.

انستیتوی روبرت کخ آلمان تخمین می‌زند که حداقل از هر مورد ابتلا به کرونا در آلمان در این هفته، یک مورد ابتلا به سویه دلتا باشد. ینس اشپان، وزیر بهداشت آلمان گفته است که نوع جهش یافته ویروس کرونا (دلتا) به زودی در آلمان غالب خواهد شد. در حال حاضر روند ابتلا به کرونا در آلمان رو به کاهش است. اما پزشکان نگران‌اند این روند مجددا صعودی شود.

لینک کوتاه : https://bittly.ir/jKAp QR:  واکسیناسیون “ناهمگن” ایمنی بیشتری در برابر کرونا ایجاد می‌کند

منبع دویچه وله
پیام بگذارید