پایش ماهواره ای شوری خاک در اطراف دریاچه ارومیه

by آرش نگاران
۰ comment

خاک های شور سطح وسیعی از کشور را فرا گرفته و در مساحت های کوچک در نقاط مختلف کشور پراکنده بوده و اراضی مجاور خود را نیز مورد تهدید قرار می دهند.

دریاچه ارومیه نیز از جمله مناطقی است که در سال­ های اخیر با بحران پس ‏روی آب، خشکی و افزایش شوری خاک ­های اطراف مواجه شده است. شور شدن اراضی کشاورزی یکی از مشکلات مهم در این حوزه بوده که بایستی با شناخت صحیح از پیشروی آن جلوگیری شود. به عنوان اولین قدم در مدیریت بهتر خاک های تحت تأثیر شوری، لازم است که شوری خاک پایش شود تا مشخص گردد که در چه مناطقی مشکل شوری وجود دارد و این شوری به چه سمتی در حال گسترش می باشد.

با توجه به اهمیت این موضوع، نقشه شوری خاک با پردازش تصاویر ماهواره ای لندست ۸ در حاشیه دریاچه ارومیه تهیه شد که نتیجه حاصل از پردازش بیانگر بالا بودن میزان شوری خاک در حاشیه های جنوبی و جنوب غربی دریاچه می باشد.

banner

You may also like

Leave a Comment

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.

Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir
دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

cafe-bazar-app

Edtior's Picks

آخرین نوشته ها