اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

چالش بزرگ جیمز وب

0

تلسکوپ فضایی جیمز وب در روز های کریسمس با هیاهوی زیادی به فضا پرتاب شد و این سامانه قدرتمند در طول مأموریت خود برای کاوش در اعماق فضا، نوید چیزهای بزرگی را داده است.

بسیاری از افرادی که پخش زنده پرتاب این کاوشگر را روز شنبه تماشا می‌کردند، احتمالاً در طول شمارش معکوس نفس خود را حبس کردند، اما جای نگرانی نبود چرا که موشک قابل اعتماد آریان 5 آریان اسپیس این کار را انجام داد و تلسکوپ فضایی جیمز وب را در آغازی عالی برای ماموریت چند ساله به فضا برد.

اما برای تیم وب – متشکل از پرسنل ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا – تنش تا زمانی که تلسکوپ به طور کامل مستقر نشود تا بتواند کار خود را برای اکتشاف کیهان آغاز کند، کاهش نخواهد یافت. و این استقرار چندان نیز ساده نیست.

اندازه عظیم این ماهواره به این معنی است که اجزای بی شمار آن باید به شکلی فشرده شوند و تا شوند تا بتوانند برای پرتاب در داخل موشک قرار گیرند.

طی هفته‌های آتی، زمانی که تلسکوپ در فضا حرکت می‌کند، هر یک از این اجزا به‌طور خودکار از طریق یک توالی بسیار پیچیده از مانورها مستقر خواهند شد. و اگر هر یک از این مانورها اشتباه انجام شود، می تواند خطرهایی برای پروژه 10 میلیارد دلاری باشد.
خبر خوب این است که استقرار اولیه طبق برنامه پیش رفته است و بخشی که شامل آرایه خورشیدی است حدود 30 دقیقه پس از پرتاب آزاد و مستقر شده است، و مجموعه آنتن گیمبال با موفقیت در 26 دسامبر مستقر شده است.

ناسا در توییتی اعلام کرد: «تیم ما به تازگی مجموعه آنتن گیمبال را که شامل آنتن بشقاب با سرعت داده بالا است، به کار گرفته است. از این آنتن برای ارسال حداقل 28.6 گیگابایت داده از رصدخانه، دو بار در روز استفاده می شود.
روز سه شنبه 28 دسامبر، یکی از چالش برانگیزترین مراحل استقرار آغاز خواهد شد. و این شامل یک آفتابگیر عظیم است که به اندازه یک زمین تنیس وسعت دارد و به موتورهای زیادی نیاز دارد تا آن را در موقعیت خود قرار دهند. پنج روز طول می کشد تا محافظ آفتاب به طور کامل باز شود، و، ما شک داریم که تیم وب در طول این فرآیند حیاتی خواب به چشمانشان راه یابد.

با فرض باز شدن موفقیت آمیز آفتابگیر، وب در موقعیتی قرار خواهد گرفت که آینه ثانویه و رادیاتور ابزار را در اوایل ژانویه مستقر کند.

سیزده روز پس از راه‌اندازی، گام دیگری می‌آید که احتمالاً به اعضای تیم و طرفداران وب چند شب بی‌خوابی بیشتر می‌دهد – استقرار آینه طلایی با عرض 21 فوت که در مأموریت آن نقش اساسی دارد.

این روش شامل قفل شدن در محل دو بال آینه است که هر کدام سه قسمت از 18 بخش آینه را در خود جای می دهند. تکمیل موفقیت آمیز این مرحله نشان دهنده استقرار کامل تلسکوپ خواهد بود.

وب پس از آن چند هفته دیگر را صرف سفر به مدار مقصد خود در نقطه ای به نام L2 خواهد کرد که تقریباً چهار برابر فاصله زمین و ماه است. در طول پنج ماه آینده، هم ترازی آینه به خوبی تنظیم می شود و ابزار تلسکوپ کالیبره و آماده بهره برداری می شود.

پیام بگذارید