چرا ارسال پاکت‌های گواهینامه و گذرنامه تاخیر دارد؟

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر

به گزارش تماس نیوز و به نقل از ایسنا، در طول ماه‌های گذشته، به واسطه افزایش فرآیندهای آنلاین و خریدهای اینترنتی، فعالیت شرکت پست هم چندین برابر شده است و فراهم نبودن زیرساخت‌ها، نارضایتی‌هایی هم از تاخیر در ارسال بسته‌های پستی ایجادکرده است. فرآیند پست متشکل از سه ضلع نیرو، فضا و زمان است که اگر هر کدام از این بخش‌ها با مشکل مواجه شوند، فرآیند پستی را دچار اختلال می‌کنند.

همچنین نیروی انسانی خستگی و مریضی دارد، از سوی دیگر از زمانی که بسته به باجه پستی تحویل می‌شود، تا زمانی که باید به مرکز مبادله برسد و به مقصد ارسال شود، یک زمان‌بندی دارد و مانند دوی امداد، اگر یکی از این مراحل تاخیر داشته باشد، در مراحل دیگر اثر می‌گذارد. پارامتر دیگر، فضایی است که بسته‌های پستی در زمان تجزیه و مبادله نیاز دارند. پیش از این، پایه پست بر مبنای پست‌نامه و پاکت بوده و اکنون که به سمت بسته رفته، مشکل فضا را برای این شرکت ایجاد کرده است.

خدمات پستی شامل G2C (دولت به مشتری) و B2C (بیزینس به مشتری) است. در کنار خریدهای اینترنتی که این روزها به واسطه شیوع کرونا افزایش یافته و انتقال آن از طریق پست انجام می‌شود، این شرکت همچنین به واسطه ظرفیت و تکلیف قانونی که در قانون برنامه ششم صراحتا اشاره شده، مکلف است خدمات نیابتی میان‌دستگاهی را انجام دهد. بخشی از مرسولات شامل گذرنامه، گواهی‌نامه، کارت سوخت، ابلاغیه‌های دادگستری و پرونده‌های قضایی از طریق پست جابه‌جا می‌شود.

اگرچه در هفته‌های گذشته به دلیل افزایش بار ترافیکی به شرکت پست و مشکلات فضا و زمان، ارسال بسته‌های پستی با تاخیر مواجه بوده، اما به گفته مهدی مقصودی – سرپرست مرکز تجزیه و مبادلات پست کشور- با راه‌اندازی یک مرکز تجزیه مبادلات جدید، تا حدودی مشکل فضا حل شده تا فرآیند پستی چابک‌تر پیش برود. و در حال حاضر تاخیرها بسیار کم شده و مرسوله بیشتر از دو روز در پست نمی‌ماند.

banner

مقصودی همچنین به ایسنا درباره خدمات نیابتی گفت: یک مرسوله پستی بیش تر از ۱۵ روز نمی‌تواند در باجه‌های ما بماند و حتی اگر نتوانیم به گیرنده تحویل بدهیم، باید آن را برای فرستنده بفرستیم. اما برخی از پاکت‌ها مانند گذرنامه و گواهینامه که ارسالشان به‌صورت نیابتی انجام می‌شود، چاپشان فرآیندی دارد که ممکن است طول بکشد و چند روز پس از زمانی که پیامک تحویل را به مشتری می‌فرستند، پاکت را به پست تحویل می‌دهند و اینطور به نظر می‌رسد که این تاخیر در پست اتفاق افتاده است.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi