چرا در زمان COVID-19 هنگام پیاده روی ، دویدن یا دوچرخه سواری نباید نزدیک یکدیگر باشید؟

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر

در بسیاری از کشورها پیاده روی ، دوچرخه سواری و آهسته دویدن از فعالیتهایی است در اوقات COVID-19  مورد استقبال فراوان است. با این حال ، توجه به این نکته ضروری است که هنگام انجام این فعالیت ها باید دور از جریان هوای یکدیگر باشید.

قاعده فاصله گذاری اجتماعی وقتی که شما با باد کم در داخل یا حتی در خارج از خانه ایستاده اید در بسیاری از کشورها بین ۱ تا ۲ متر تعیین شده است. اما وقتی به پیاده روی ، دویدن یا دوچرخه سواری می روید بهتر است مراقب باشید. وقتی شخصی در حین دویدن نفس می کشد ، عطسه یا سرفه می کند ،ذرات در هوا می مانند. شخصی که در پشت سر شما در مسیر جریان هوای حرکت شما قرار دارد از این ابر قطرات عبور می کند.

محققان با شبیه سازی وقوع ذرات بزاق افراد در حین حرکت (راه رفتن و دویدن) و در موقعیت های مختلف (در کنار یکدیگر ، بصورت مورب پشت سر و به طور مستقیم پشت سر یکدیگر) به این نتیجه رسیدند. به طور معمول از این نوع مدل سازی برای بهبود سطح عملکرد ورزشکاران استفاده می شود زیرا ماندن در جریان هوا بسیار تاثیر گذار است. اما هنگامی که به COVID-19 نگاه می کنید ، توصیه می شود که طبق تحقیقات ، در مسیر جریان اصلی نباشید.

نتایج آزمون در تعدادی از انیمیشن ها و تصاویر قابل مشاهده است. ابر قطرات به جا مانده از شخص به وضوح قابل مشاهده است. “افرادی که عطسه یا سرفه می کنند قطرات را با نیروی بیشتری از افرادی که نفس می کشند، پخش می کنند .نقاط قرمز رنگ روی تصویر بزرگترین ذرات را نشان می دهد. اینها بیشترین احتمال آلودگی را ایجاد می کنند اما سریعتر فرو می افتند اما هنگام عبور از آن ابر ، آنها هنوز هم می توانند روی لباس شما فرود بیایند.”

banner

در خارج از شبیه سازی ها ، به نظر می رسد که فاصله اجتماعی برای ۲ نفر در یک محیط بادی کم هنگام دویدن یا راه رفتن در کنار یکدیگر ، کمتر نقش دارد. قطرات پشت دو نفر فرود می آید. هنگامی که به صورت مورب در پشت یکدیگر قرار دارید ، خطر ابتلا به قطرات نیز کوچکتر است اما بیشترین خطر آلودگی زمانی است که افراد در پشت سر یکدیگر قرار گرفته اند.

براساس این نتایج دانشمند توصیه می کنند که هنگام پیاده ،فاصله افرادی که در همان مسیر در یک خط حرکت می کنند حداقل ۴ تا ۵ متر باشد ، برای دویدن و دوچرخه سواری آهسته باید ۱۰ متر و برای دوچرخه سواری با سرعت زیاد حداقل این فاصله ۲۰ متر باشد.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi