اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

چگونه همه گیری ممکن است به هوش اجتماعی کودکان آسیب برساند؟

0

آیا هیجان و انتظار اولین روز حضور در مدرسه را به یاد دارید؟ شاید شما منتظر دوستانی جدید بودید. یا شاید خجالتی و مضطرب بودید. تحقیقات نشان می دهد که چنین هیجان و استرسی دو واکنش متداول در شروع مدرسه است که بخش عمده ای از این واکنش احساسی اجتماعی است.

کودکان بسیار یادگیرنده اجتماعی هستند ، و مهارتهایی مانند اشتراک ، حل تعارض و همدلی را با سرعت بالایی در حال یادگیری هستند. این روزها ، بسیاری از کودکان قبل از شروع مدرسه در گروه های والدین و کودک نوپا یا مهد کودک شرکت کرده اند. بنابراین حتی اگر آنها هیچ خواهر و برادری نداشته باشند ، شناخت عاطفی و اجتماعی آنها در حال رشد است.

اما در طی محدودیت های ناشی از COVID-19 ، بسیاری از فرصت های یادگیری اجتماعی از دست رفته است. این چگونه بر رشد کودکان تأثیر می گذارد – و چه کاری می توانیم در مورد آن انجام دهیم؟

رشد مغز بلافاصله پس از بارداری آغاز می شود و حدودا تا بزرگسالی ادامه دارد. این یک اثر متقابل پیچیده بین ژن ها و محیط است. شواهد مربوط به دوره های حساس رشد مغز ، مانند نوجوانی ، وقتی صحبت از شناخت اجتماعی می شود ، وجود دارد.
با این وجود ، رشد شناختی اجتماعی از اولین سال زندگی آغاز می شود ، زمانی که کودکان شروع به توسعه “نظریه ذهن” می کنند – درک آنچه دیگران فکر می کنند تا پنج سالگی ادامه دارد. بازی بخش مهمی از این فرایند است ، زیرا شامل ارتباط اجتماعی زیاد و ایجاد دوستی است و به کودکان کمک می کند تا با احساسات کنار بیایند و از نظر روانی قوی بمانند.

محققان هنوز راههای تأثیرگذاری محدودیت های ناشی از کرونا را در کودکان بر اثر کاهش یا تأخیر تعاملات اجتماعی، درک نکرده اند. اما یک مطالعه اخیر شواهدی را نشان می دهد که شناخت اجتماعی برخی از بزرگسالان واقعاً تحت تأثیر محدودیت های ناشی از COVID-19 قرار گرفته است. این مطالعه نشان داد که افراد احساسات مثبت را کاهش می دهند – و آنها را متعصب به فکر منفی می کنند – که به طور قابل توجهی به میزان ارتباط اجتماعی آنها ارتباط دارد. کسانی که ارتباط اجتماعی کمتری داشتند بیشتر تحت تأثیر قرار گرفتند.

کودکان

این احتمال وجود دارد که کودکان در مورد اثرات طولانی مدت تأخیر یا عدم حضور در تعامل بین همسالان ، آسیب پذیرتر شوند. ما می دانیم که رشد مغز اجتماعی یک خیابان دو طرفه است – محیط ، در این مورد تعامل اجتماعی بین همسالان ، بر مغز تأثیر می گذارد و مغز بر پاسخ عاطفی و رفتاری به همسالان تأثیر می گذارد.

شناخت اجتماعی نه تنها برای موفقیت در مدرسه و محیط کار و روابط شخصی لازم است ، بلکه به طور کلی در “شناخت موثر” که اساساً یک استدلال عاطفی است به عنوان یک کل مورد نیاز است. و ما می دانیم که چنین شناختی یک عنصر اساسی برای “شناخت سرد” است که شامل مهارت هایی مانند توجه ، برنامه ریزی و حل مسئله است.

به عنوان مثال ، اگر کودکان قادر به بازی خلاقانه با کودکان دیگر نباشند ، یادگیری همدلی ، سازش و مدیریت احساسات خود ، رشد زبان و ارتباطات اجتماعی نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. در واقع ، ثابت شده است كه كودكان با شناخت اجتماعی بالاتر در مراحل بالای تحصیلی مانند دبيرستان بهتر عمل می كنند.

راههای رو به جلو

در محدودیت های ناشی از پاندمی، بچه ها فقط دیدن همسالان خود را از دست نمی دهند ، الگوهای بزرگ شده مانند پدربزرگ و مادربزرگ و معلم نیز ناگهان از بین می روند. اکثر کودکان خردسال که من می دانم واقعاً تماس های ویدیویی را دوست ندارند ، بنابراین جایگزین تعامل اجتماعی نیست برای بزرگسالان.
برخی از کودکان ، از جمله کسانی که خجالتی یا مضطرب هستند و کسانی که دارای اختلالات تکاملی عصبی مانند اختلال طیف اوتیسم (ASD) هستند ، ممکن است به ویژه تحت تأثیر قرار گیرند. با توجه به این گروه اخیر ، مهم است که درمان های روانشناختی و دارویی از سنین پایین آغاز شود ، که شامل تعامل اجتماعی است. یک مطالعه اخیر نشان داد که بهبود علائم ASD در کودکان خردسال سه تا شش سال مبتلا به آن ممکن است.

بنابراین ، بهترین کاری که اکنون می توانید به عنوان والدین انجام دهید این است که اطمینان حاصل کنید کودک خردسال شما به محض پایان محدودیت ها و با در نظر گرفتن رعایت ایمنی ، فرصت بازی و تعامل اجتماعی با دیگر کودکان را بدست بیاورد.

دولت ها همچنین باید برنامه های ویژه ای برای خردسالان و کودکان تهیه کنند تا بتوانند دوره حساس رشد اجتماعی مغز را که از دست داده اند ، به دست آورند. برخی شواهد نشان می دهد که کودکان می توانند از آموزش شناختی اجتماعی مانند خواندن و صحبت در مورد داستان های احساسی بهره مند شوند.

تنهایی در همه سنین تأثیر می گذارد و برای سلامتی جسمی و روانی مضر است. خوشبختانه ، ما اکنون می دانیم که مغز ما تا اوایل بزرگسالی هنوز در حال پیشرفت است و بنابراین ، امکان یادگیری مهارت های از دست رفته هنوز از دست نرفته است.

لینک کوتاه این مطلب : [bittly-url]

منبع the conversation
پیام بگذارید