اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

چین آمریکا را به رفتار ناامن فضایی پس از نزدیک شدن به استارلینک ایلان ماسک متهم کرد

0

پکن روز سه‌شنبه، ایالات متحده را به رفتار غیرمسئولانه و ناامن در فضا به دلیل دو “برخورد نزدیک” بین ایستگاه فضایی چین و ماهواره‌های ایلان ماسک متهم کرد.
بر اساس شکایتی که پکن در این ماه به آژانس فضایی سازمان ملل ارسال کرد، تیانگونگ، ایستگاه فضایی جدید چین، مجبور شد برای جلوگیری از برخورد با یکی از ماهواره‌های استارلینک در ماه جولای و با دیگری در ماه اکتبر مانور دهد.

در این یادداشت آمده است که این حوادث “خطراتی برای جان یا سلامت فضانوردان در ایستگاه فضایی چین ایجاد کرده است”.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه‌شنبه در یک نشست عمومی گفت: «ایالات متحده تعهدات خود بر اساس معاهدات بین‌المللی را نادیده می‌گیرد و تهدیدی جدی برای جان و ایمنی فضانوردان است».

استارلینک، یکی از بخش‌های اسپیس ایکس، مجموعه‌ای از نزدیک به 2000 ماهواره را اداره می‌کند که هدف آن فراهم کردن دسترسی به اینترنت برای اکثر نقاط زمین است.

اسپیس ایکس یک شرکت خصوصی آمریکایی، مستقل از آژانس فضایی نظامی و غیرنظامی ایالات متحده ناسا است.

اما چین در یادداشت خود به سازمان ملل گفت که اعضای معاهده فضای ماورای جو – پایه و اساس حقوق بین‌الملل فضایی – همچنین مسئول اقدامات نهادهای غیردولتی خود هستند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا خطاب به خبرنگاران از پاسخ دادن به اتهامات چینی ها خودداری کرد.

پرایس گفت: «ما همه کشورهای دارای برنامه فضایی را تشویق کرده‌ایم که بازیگرانی مسئولیت‌پذیر باشند تا از اقداماتی که ممکن است فضانوردان و سایر افرادی که در مدار زمین قرار دارند یا پتانسیل این کار را دارند، پرهیز کنند.»
جاناتان مک داول از مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین گفت: مانورهای گریزان برای کاهش خطر برخورد در فضا با ورود اجسام بیشتری به مدار زمین تکرار می شود.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: «از زمانی که Starlink شروع به کار کرد، ما واقعاً متوجه افزایش تعداد پاس های نزدیک شده ایم.

مک داول افزود: هرگونه برخوردی احتمالی، ایستگاه فضایی چین را “کاملاً تخریب”  و همه سرنشینان آن را می کشد.

ماژول اصلی ایستگاه تیانگونگ چین – به معنای “کاخ بهشتی” – اوایل امسال وارد مدار شد و انتظار می‌رود سال آینده به طور کامل عملیاتی شود.

شکایت پکن از استارلینک باعث انتقاد در رسانه های اجتماعی چینی از ماسک، موسس میلیاردر اسپیس ایکس شد که به طور گسترده در چین تحسین می شود.

یک هشتگ در مورد این موضوع در پلتفرم Weibo مانند توییتر سه شنبه 90 میلیون بازدید داشت.

یکی از کاربران در این باره اظهار داشت: «چقدر طعنه آمیز است که چینی ها تسلا را می خرند، با کمک مبالغ هنگفتی که ماسک بتواند Starlink را پرتاب کند و سپس به ایستگاه فضایی چین آسیب بزند.

تسلا، سازنده خودروهای الکتریکی ماسک، هر ماه ده‌ها هزار وسیله نقلیه را در چین به فروش می‌رساند، هرچند که شهرت این شرکت در سال جاری پس از موجی از تصادفات، رسوایی‌ها و نگرانی‌های مربوط به امنیت داده ضربه خورده است.

یکی دیگر از کاربران Weibo گفت: “برای تحریم تسلا آماده شوید.”

پیام بگذارید