کاربرد‌های جالب هم‌افزایی اینترنت اشیاء و فناوری نانو

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر
اینترنت نانو اشیا

انقلاب فناوری مفاهیم هیجان‌انگیز و نوآوری‌های مهمی را ارائه داده است. از آنجایی که بیشتر فناوری‌ها وارد مرحله بلوغ خود شده‌اند، پیشرفت و تأثیرگذاری آن‌ها به تعامل و هم‌افزایی آن‌ها با سایر فناوری‌ها بستگی دارد.

یکی از مصادیق این هم‌افزایی، همگرایی فناوری نانو و اینترنت اشیاء است. این یکپارچه‌سازی فناوری نانو و اینترنت اشیاء (IoT) است که در آن نانوماشین‌های مختلف از طریق شبکه‌های ارتباطی اینترنتی به هم متصل می‌شوند.

تأثیر فناوری نانو در اینترنت اشیاء

فناوری نانو راه‌حل‌های هوشمندانه‌ای را در زمینه‌های مختلف از جمله زیست پزشکی، زمینه‌های صنعتی یا کالا‌های مصرفی ارائه می‌دهد. فناوری نانو را می‌توان با اینترنت اشیاء تلفیق کرد و یک شبکه فیزیکی متشکل از نانوساختار‌ها را تشکیل داد که تبادل داده را از طریق اجزای مختلفی که با یکدیگر در سطح نانو ارتباط برقرار می‌کنند، تسهیل می‌کند. همگرایی این دو، به نام اینترنت اشیاء نانو خوانده می‌شود.

فناوری نانو به‌عنوان یک حوزه فناوری که به‌سرعت در حال ظهور است، نه‌ تنها شرکت‌ها بلکه دولت‌ها را به‌طور فزاینده‌ای به خود جلب می‌کند.

banner

فناوری نانو می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند؛ برای مثال، حسگر‌های نانو می‌توانند به محیط‌زیست کمک کنند، که فراتر از تحقیقات پزشکی و خودرویی است. آن‌ها می‌توانند تغییرات اندک در فشار، دما یا ترکیب شیمیایی را تشخیص دهند و امکان جمع آوری اطلاعات دقیق‌تر و اندازه‌گیری موثر موارد را فراهم کنند.

یک نانوماشین را تصور کنید. این نانوماشین می‌تواند از طریق اینترنت اشیاء با اطراف ارتباط داشته باشد چیزی که در حالت عادی شاید امکان‌پذیر نباشد. تلفیق فناوری نانو و اینترنت اشیاء انقلابی در کاربرد‌های فعلی اینترنت ایجاد می‌کند و آن‌ها را کاربردی‌تر، قوی‌تر و کوچک‌تر می‌کند.

در بخش بهداشت و درمان، با استفاده از IoNT، هم متخصصان پزشکی و هم بیماران به داده‌های مهم مراقبت‌های بهداشتی در زمان واقعی دسترسی خواهند داشت. از IoNT می‌توان برای ایجاد شبکه حسگر‌ها در بدن استفاده کرد که می‌تواند سلامت و فعالیت زیستی بیماران را کنترل کند.

در بخش خانه‌های هوشمند، استفاده از IoNT می‌تواند خانه‌ها را هوشمندتر کند. اینترنت اشیاء در حال حاضر در خانه‌های هوشمند برای کنترل دستگاه‌ها از طریق تلفن‌های هوشمند استفاده می‌شود. IoNT این راه حل جالب خانه هوشمند را بیشتر گسترش می‌دهد، زیرا نانوحسگر‌ها می‌توانند درجه حرارت‌های خاص را در یک اتاق شناسایی و حفظ کنند، هوای مضر و گاز‌ها را شناسایی کرده و همه موارد را کنترل کنند.

در بخش غذا و کشاورزی، IoNT در فرآوری مواد غذایی و کشاورزی راه یافته است. با ردیابی داده‌ها در مورد محصولات و خاک می‌تواند به کشاورزی دقیق کمک کند. استفاده از این فناوری در زمینه تغذیه منجر به طراحی و توسعه غذای جدید با حلالیت بهتر و پایداری حرارتی خواهد شد.

گرچه همگرایی فناوری نانو و اینترنت اشیاء احتمالاً امکانات بسیار مهیج‌تری را برای هر جنبه از زندگی انسان فراهم می‌کند، اما هرگز نباید خطرات امنیتی آن را نادیده گرفت. هنوز تحقیقات بیشتری برای ارائه قابلیت‌های امیدوارکننده لازم است.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi