کرونای هندی؛ آیا جهان در آستانه یک “فاجعه کوویدی” است؟

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر
کرونای هندی

در هند شمار تازه مبتلایان به کووید -۱۹ به شدت افزایش یافته است. روزانه ۲۷۰ هزار مورد ابتلای جدید در جمعیت یک میلیارد و ۳۸ میلیونی هند به ثبت می‌رسد. هنوز مشخص نیست نوع جدید جهش‌یافته یعنی B.1.617 تا چه اندازه باعث افزایش شمار مبتلایان و سرعت شیوع شده است، با این حال وجود نشانه‌هایی این فرضیه را تقویت می‌کنند.

در مورد بسیاری از کشورها، این گونه‌های جدید جهش‌یافته‌ بودند که باعث افزایش صعودی شمار تازه مبتلایان در آنجا شدند. برخی کارشناسان در مورد نوع جدید جهش‌یافته ویروس کرونا که اولین بار در هند مشاهده شده، حتی از یک “جهش بزرگ” سخن می‌گویند که می‌تواند به سرعت منتقل و در قاره‌های دیگر منتشر شود. یکی از کارشناسان آلمانی نسبت به گسترش شدید این نوع جهش‌یافته ویروس هشدار داده و می‌گوید: «یک فاجعه کوویدی در هند در حال وقوع است.»

این نوع هندی ویروس را هم اکنون هم می‌توان در کشورهای دیگر دید. برای نمونه در آلمان، بلژیک، بریتانیا، آمریکا، استرالیا و در سنگاپور. در بریتانیا بر پایه اطلاعات وزارت بهداشت و درمان این کشور تاکنون ۷۷ مورد از ویروس هندی مشاهده شده‌ است.

چرا ویروس هندی خطرناک است؟

banner

در این ویروس جهش دوگانه صورت گرفته است. این ویژگی ورود سارس−کو۲ به بدن و ابتلا به عفونت را آسان‌تر می‌کند و گفته می‌شود توانایی دور زدن آنتی‌بادی‌هایی را که سیستم ایمنی یا واکسن در بدن ساخته‌اند دارد و به همین دلیل می‌تواند در بدن با سرعت بیشتری پخش شود.

حتی گفته می‌شود خطر اینکه این ویروس جهش‌یافته بتواند افرادی را که پیش‌تر به کرونا مبتلا شده‌ یا در برابر این ویروس واکسینه شده‌اند، دوباره مبتلا کند از جهش‌های دیگر بیشتر است.

ویژگی‌های ویروس هندی

جهش‌های نوع هندی E484Q/E484K نامیده می‌شوند که برای پژوهشگران ناشناخته نیستند. آنها پیش از این هم در نوع جهش‌یافته آفریقای جنوبی B.1.353 و در نوع برزیلی P1 دیده شده بودند. در برخی موارد وجود این جهش‌ها حتی در نوع بریتانیایی B.1.1.7  هم به اثبات رسیده است.

برآوردهایی متفاوت

سازمان جهانی بهداشت نوع هندی این ویروس را در شاخه “Variant of interest” جای داده است؛ یعنی آن را زیر نظر می‌گیریم اما در حال حاضر نگران‌کننده نیست. دکتر جفری بارت، مدیر بخش بررسی‌های ژنومیک کووید ۱۹ مؤسسه “ولکام سنگر” هم می‌گوید، اینکه این ورژن هندی در ماه‌های گذشته واقعا به گونه نگران‌کننده‌ای انتشار پیدا نکرده، این احتمال را تقویت می‌کند که نوع هندی، به شدت B.1.1.7 قابل انتقال نیست.

اما شمار کارشناسانی که به گونه‌ای دیگر به این نوع جهش یافته جدید می‌نگرند هم کم نیست. در ایالت مهاراشترا در هند نتایج توالی‌یابی دی‌ان‌ای نشان می‌دهد که تاکنون ابتلای ۶۰ درصد از بیماران به  B.1.617 مربوط است. همزمان اما نهادهای رسمی بهداشت و درمان تأکید می‌کنند که شمار این آزمایش‌ها آنقدری نیست که بتوان با قطعیت نتیجه‌گیری صریحی در این‌باره داشت که آیا افزایش موارد ابتلا واقعا به B.1.617 مربوط است یا خیر.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi