اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

کشف نوع سلولی جدید در اعماق ریه های انسان – با خواص احیا کننده

نوع جدیدی از سلول که در اعماق ریه های انسان قرار دارد و ممکن است نقش کلیدی در بیماری های ریوی انسان داشته باشد توسط محققان دانشکده پزشکی پرلمن در دانشگاه پنسیلوانیا کشف شده است.

0

محققان که یافته‌های خود را امروز در Nature گزارش کردند، بافت ریه انسان را برای شناسایی سلول‌های جدید، که آنها را سلول‌های ترشحی راه هوایی تنفسی (RASCs) می‌نامند، تجزیه و تحلیل نمودند. سلول ها شاخه های ریز راه هوایی را در اعماق ریه ها و در نزدیکی ساختار آلوئول ها قرار می دهند که در آن اکسیژن با دی اکسید کربن مبادله می شود. دانشمندان نشان دادند که RASCها دارای خواص مشابه سلول های بنیادی هستند که آنها را قادر می سازد سلول های دیگری را که برای عملکرد طبیعی آلوئول ها ضروری هستند، بازسازی کنند. آنها همچنین شواهدی یافتند که کشیدن سیگار  و بیماری رایج مرتبط با سیگار به نام بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) می‌تواند عملکردهای بازسازی کننده RASCs را مختل کند، که نشان می‌دهد اصلاح این اختلال می‌تواند راه خوبی برای درمان COPD باشد.

COPD یک بیماری مزمن و شایع است، اما تا الان معلوم نشده است که چرا یا چگونه برخی از بیماران به آن مبتلا می‌شوند. ماریا باسیل، نویسنده اول این مطالعهگفت: شناسایی انواع سلول های جدید، به ویژه سلول های پیش ساز جدید، که در COPD آسیب می بینند، می تواند توسعه درمان های جدید را تسریع بخشد.

COPD معمولاً دارای آسیب تدریجی و از دست دادن آلوئول ها است که با التهاب مزمن، تشدید می شود. تخمین زده می شود که تقریباً 10 درصد از مردم را در برخی از مناطق ایالات متحده تحت تأثیر قرار می دهد و هر ساله باعث مرگ 3 میلیون نفر در سراسر جهان می شود. معمولاً برای بیماران داروهای ضد التهابی استروئیدی و/یا اکسیژن درمانی تجویز می‌شود، اما این درمان‌ها فقط می‌توانند روند بیماری را به جای متوقف کردن یا معکوس کردن آن کاهش دهند. پیشرفت در درک COPD تا حدی تدریجی بوده است زیرا موش ها – حیوان آزمایشگاهی استاندارد – دارای ریه هایی هستند که فاقد ویژگی های کلیدی ریه های انسان هستند.

در مطالعه جدید، موریسی و تیمش در حین بررسی نشانه‌های فعالیت ژنی سلول‌های ریه نمونه‌برداری شده از اهداکنندگان انسان سالم، شواهدی از RASCs کشف کردند. آنها به زودی دریافتند که RASC ها، که در ریه های موش وجود ندارند، سلول های “ترشحی” هستند که در نزدیکی آلوئول ها قرار دارند و پروتئین های مورد نیاز برای پوشش مایع راه هوایی را تولید می کنند.

مشاهدات شباهت‌های فعالیت ژنی بین RASCها و یک سلول پیش ساز مهم در آلوئول به نام سلول‌های AT2، تیم را به کشف بیشتر سوق داد: RASCها، علاوه بر عملکرد ترشحی خود، به عنوان پیشینیان سلول‌های AT2 عمل می‌کنند – آنها را بازسازی می‌کنند تا جمعیت AT2 را حفظ کنند و آلوئول ها را سالم نگه دارید

سلول‌های AT2 در COPD و سایر بیماری‌های ریوی غیرطبیعی می‌شوند و محققان شواهدی پیدا کردند که نقص در RASCs ممکن است یکی از دلایل بالادستی این ناهنجاری‌ها باشد. در بافت ریه افراد مبتلا به COPD، و همچنین از افراد بدون COPD که سابقه سیگار کشیدن داشتند، سلول‌های AT2 زیادی را مشاهده کردند که به‌گونه‌ای تغییر یافته بودند که نشان‌دهنده تبدیل معیوب RASC به AT2 بود.

تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما یافته‌ها به امکان درمان‌های COPD در آینده اشاره می‌کنند که با بازگرداندن فرآیند تمایز طبیعی RASC به AT2 یا حتی با پر کردن جمعیت طبیعی RASC در ریه‌های آسیب‌دیده کار می‌کنند.

پیام بگذارید