پاندمی کرونا باعث افزایش استقرار اینترنت اشیا شده است

by ناصر. ش
۰ comment
اینترنت اشیا

گزارش اخیر اومدیا (Omedia) در مورد بکارگیری اینترنت اشیا نشان می دهد که پذیرش این فناوری  به نقطه بلوغ رسیده و مزایای جدی برای صنایع اصلی به همراه داشته است ، اگرچه امنیت و ادغام IT-OT همچنان مشکلات اصلی هستند.

بر اساس نظرسنجی اخیر اومدیا، با وجود تأثیر اقتصادی COVID-19 بر کل اقتصاد دنیا، پروژه های اینترنت اشیا همچنان باارزش نشان می دهند و حرکت آن در صنایع مختلف رو به جلو است.

این نظرسنجی با عنوان “بررسی سازمانی IoT ، ۲۰۲۱” روند پذیرش اینترنت اشیا در صنایع مختلف و چشم اندازهای پذیرش آن در کوتاه مدت را بررسی کرده است.

طبق این نظرسنجی، حدود ۹۰٪ شرکت ها گفتند که فناوری اینترنت اشیا ((IoT) هسته اصلی تحول دیجیتال است و در مناطق مختلف سازمان آنها مستقر می شود.

banner

جوشوا بیولتا ، مدیر تحقیقات هوش مصنوعی واینترنت اشیا در اومدیا، اظهار داشت: “COVID-19 به طور واضح تأثیر زیادی بر نحوه فعالیت بیشتر مشاغل داشته است.” “آنچه در طول ۱۲ ماه گذشته مشاهده کردیم این است که راه حل های اینترنت اشیا برای تداوم تجارت بسیار مهم بوده و در نتیجه اکنون در اولویت طیف وسیعی از صنایع در سراسر جهان قرار دارد.”

بیش از نیمی از پاسخ دهندگان گفتند که فناوری اینترنت اشیا به طور گسترده ای در حال استفاده است (۵۳٪ در مقابل ۴۷٪ آخرین باری که نظرسنجی انجام شده است).

سرمایه گذاری اینترنت اشیا نیز افزایش یافته است: ۸۲٪ از پاسخ دهندگان گزارش داده اند که در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۵۰،۰۰۰ دلار در اینترنت اشیا سرمایه گذاری کرده اند و ۸۹٪ از پاسخ دهندگان انتظار داشتند که در سال ۲۰۲۱ به این سطح از سرمایه گذاری برسند. این شامل ۳۸٪ از شرکتهایی است که معتقدند سرمایه گذاری اینترنت اشیا آنها بیش از ۱ میلیون دلار در سال ۲۰۲۱ خواهد بود. .

شتاب و کاهش سرعت پروژه ها از نظر صنعت متفاوت است: با این وجود ، در پروژه های بخش دولتی ، کشاورزی و مراقبت های بهداشتی این روند کند شده است. اومدیا اظهار داشت که کندی در مراقبت های بهداشتی به دلیل انحراف اولیه منابع برای پاسخگویی به بیماری همه گیر است و انتظار دارد مراقبت های بهداشتی در سال ۲۰۲۱ افزایش یابد.

“به طور کلی ، COVID سرعت پذیرش اینترنت اشیا را تسریع کرده است. با این حال ، با توجه به اینکه اینترنت اشیا در چنین طیف متنوعی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد ، دیدن برخی از واریانس ها در تأثیر فوری همه گیر تعجب آور نیست. ” “به ویژه در مراقبت های بهداشتی ، مکالمات ما با فروشندگان صنعت و تامین کنندگان نشان می دهد که سرمایه گذاری و پذیرش در آینده نزدیک تسریع خواهد شد.”

و البته ، COVID-19 با توجه به نیازهای فاصله اجتماعی و کمبود مراقبت های بهداشتی موجود در مناطق روستایی ، نیاز به گزینه های جدید سلامت دیجیتال را تسریع کرد.

سازمانها شروع به مشاهده ROI از پروژه های IoT سازمانی کرده اند: ۴۱٪ از پاسخ دهندگان انتظار دارند که در ۱۲ ماه اول مزایای قابل اندازه گیری از استقرار اینترنت اشیا را ببینند – افزایش قابل توجهی نسبت به ۲۹٪ که در نظرسنجی قبلی چنین انتظاراتی داشت.

طبق این نظرسنجی ، بهره وری  بیشترین سود را در اینترنت اشیا کسب کرده است. اما ایمنی کارگران و محل کار نیز با توجه به ظهور COVID-19 بسیار مهم بوده است.

بهبود بهره‌وری و پایداری انرژی در جایگاه سوم در میان تحقق یافته ترین مزایای اینترنت اشیا ، از رتبه هفتم در نظرسنجی قبلی Omdia ، برجسته است که نشان می دهد چگونه پایداری بر تمرکز بسیاری از برنامه های کاری شرکت ها تأثیر دارد. و فقط ۲۰٪ از پاسخ دهندگان اینترنت اشیا را عامل ایجاد فرصت های جدید درآمد می دانند.

از طرفی ، امنیت اینترنت اشیا هنوز نگرانی جدی شرکتهای مستقر در اینترنت اشیا است. بیش از نیمی از پاسخ دهندگان امنیت را به عنوان مسدود کننده اصلی در پروژه های اینترنت اشیا خود رتبه بندی کرده اند

از زمان آخرین نظرسنجی اومدیا که در آنها به ترتیب ۴۰ و ۳۱ درصد امتیاز کسب کرده اند ، اهمیت هر دو موضوع افزایش یافته است. شرکت ها در مورد افزایش سطح حمله با افزایش تعداد نقاط انتهایی متصل به اینترنت همچنان نگران هستند. برای ارائه دهندگان فناوری ضروری است که از ابتدا این نگرانی ها را برطرف کنند. اصول امنیتی توسط طراحی برای مقابله با تکثیر نقاط انتهایی ناامن کلیدی است.

مسئله اصلی دیگر پیچیدگی یکپارچه سازی سیستم های اینترنت اشیا است. تلفیق فناوری اطلاعات سنتی و فرآیندهای تجاری مربوط به آن ، می تواند با فناوری عملیاتی یا OT که اغلب شامل سخت افزار قدیمی است که به راحتی قابل تغییر و تنظیم نیست ، بسیار دشوار است.

You may also like

Leave a Comment

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.

Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir
دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

cafe-bazar-app

Edtior's Picks

آخرین نوشته ها