یک اثر هنری دیجیتالی به قیمت ۷۰ میلیون دلار بفروش رفت

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر
اثر هنری دیجیتالی

به گزارش تماس نیوز از رویترز – یک اثر هنری دیجیتالی روز پنجشنبه در کریستی به قیمت حدود ۷۰ میلیون دلار فروخته شد ، این اولین فروش از یک حراجی بزرگ از یک قطعه هنری که به شکل فیزیکی وجود ندارد.

“Everydays – The First 5000 Days” یک اثر دیجیتالی توسط مایک وینکلمن ، هنرمند آمریکایی ، معروف به Beeple است. این کلاژ حاوی ۵۰۰۰ تصویر منفرد است که ساخت آن بیش از سیزده سال طول کشیده است.

این هنرمند دیجیتالی در توئیتی گفت: فروش این اثر به مبلغ ۶۹۳۴۶،۲۵۰ دلار ، او را در میان سه هنرمند برتر با ارزش دنیا قرار داده است.

این نو کسب و کار به شکل نوع جدیدی از دارایی های دیجیتالی است – یک توکن غیر قابل معاوضه (NFT) – به این معنی که توسط بلاکچین تأیید می شود و اصالت و مالکیت آن را تأیید می کند.

banner

در ماه های اخیر بازار NFT افزایش یافته است زیرا علاقمندان و سرمایه گذاران از پس انداز اضافی خود برای خرید اقلام موجود در اینترنت استفاده می کنند. ماه گذشته ، همچنین یک کلیپ ویدیویی ۱۰ ثانیه ای شامل تصویری از دونالد ترامپ شکست خورده ، توسط Beeple ، به قیمت ۶.۶ میلیون دلار در بازار NFT به نام Nifty Gateway فروخته شد.

Beeple که هنر دیجیتال را به موضوعاتی همچون فن‌آوری، ثروت و سیاست آمریکا تبدیل می‌کند، گفت: “ بدون NFT، به طور قانونی هیچ راهی برای جمع‌آوری آثار هنری دیجیتال وجود ندارد.”

این طراح گرافیک ۳۹ ساله که تصاویری از کنسرت را برای افرادی مانند جاستین بیبر ، وان دایرکشن و کیتی پری خلق کرده است ، در پاسخ به این سوال که نظر شما در مورد پیشنهادات چند میلیون دلاری آثارش چیست ، گفت که او برای کلمات گم شده است.

برای NFTs ، حق امتیاز هنرمند در قرارداد قفل است: Beeple هر بار که NFT پس از فروش اولیه دست به دست می شود ، ۱۰٪ دریافت می کند.

بیپل گفت: “من واقعاً فکر می کنم که این به عنوان فصل جدید از تاریخ هنر خواهد بود.”

اشیا digital مختلف دیجیتالی را می توان به عنوان NFT ضبط و به عنوان دارایی معامله کرد ، از جمله هنر ، کلکسیون ورزشی ، تکه های زمین در دنیای مجازی ، نام کیف پول ارزهای رمزپایه و حتی توییت. جک دورسی ، رئیس توییتر ، حراج دیجیتال اولین توییت خود را به شکل NFT در حال انجام دادن است.

با نگاهی به  سایت NonFungibles.com، که داده‌های تاریخچه فروش را برای بلاکچین، رایج‌ترین دفترکل برای ثبت این نوع دارایی‌ها، جمع‌آوری می‌کند، NFT های هنری در حدود یک چهارم از کل حجم فروش NFT ۱۵ میلیون دلار)را تشکیل می‌دهد.

موزیسین ها نیز که جلودار تکنولوژیهای نوین هستند با گروه موسیقی راک آمریکایی King’s of Leon آلبومی را به عنوان NFT راه اندازی کرده اند.

بیپل می گوید که انفجار در NFT ها تا حدی به دلیل افزایش زمان حضور مردم در اینترنت در طول همه گیری است. او نیز مانند بسیاری از مشتاقان، معتقد است که آن‌ها می‌توانند نمایانگر آینده مالکیت باشند.

اما، مانند بسیاری از حوزه‌های جدید سرمایه‌گذاری، در صورتی که اعتیاد مردم به فضای مجازی به پایان برسد، خطر ضرر وجود دارد. Beeple افزود که بسیاری از NFTs در نهایت بی‌ارزش خواهند شد.

ماکس دلندورف ، وکیل ارز رمزنگاری شده و شریک شرکت حقوقی دیلندورف در نیویورک ، گفت: اگرچه NFT ها می توانند به عنوان یک قرارداد قابل اجرا از نظر قانونی عمل کنند ، اما آنها همچنین مواردی را در رابطه با بیمه ، مالیات و مالکیت معنوی مطرح می کنند.

او گفت که انتظار دارد تا پنج سال آینده کل بازار هنرهای فیزیکی به صورت NFT دیجیتالی انجام شود.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi