یک مطالعه نشان می دهد که اسید چرب باعث نابودی سلولهای سرطانی می شود

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر

به گزارش تماس نیوز از مدیکال اکسپرس، این مطالعه که در روز ۱۰ ژوئیه در Developmental Cell منتشر شد، نشان داد که DGLA می‌تواند ferroptosis را در یک مدل حیوانی و در سلول‌های سرطانی واقعی تولید کند. Ferroptosis نوعی از مرگ سلولی است که در سال‌های اخیر کشف شد و به نقطه کانونی تحقیقات بیماری تبدیل شده‌است، چرا که ارتباط نزدیکی با بسیاری از فرآیندهای بیماری دارد.

جنیفر واتس، استاد یار دانشگاه ایالتی واشینگتن و نویسنده این مقاله، گفت که این کشف معانی زیادی دارد، از جمله یک گام به سمت درمان بالقوه برای سرطان خواهد بود.

واتس گفت: ” اگر می توانستیم  DGLA را دقیقا به یک سلول سرطانی برسانیم، این عمل می‌تواند ferroptosis را ارتقا داده و منجر به مرگ سلول‌های سرطانی شود.

DGLA اسیده‌ای چرب اشباع‌نشده است که در مقادیر کمی از بدن انسان یافت می‌شود اما به ندرت در رژیم غذایی انسان یافت می‌شود. در مقایسه با دیگر اسیده‌ای چرب، مانند آن‌هایی که در روغن ماهی یافت می‌شوند، DGLA نسبتا ناشناخته است.

banner

وات با استفاده از nematode Caenorhabditis elegans به عنوان یک مدل حیوانات در مورد چربی‌های رژیم غذایی شامل DGLA به مدت تقریبا ۲۰ سال تحقیق کرده‌است. کرم میکروسکوپی ، C. elegans اغلب در تحقیقات مولکولی مورد استفاده قرار می گیرد زیرا شفاف است و به دانشمندان این امکان را می دهد تا فعالیت سطح سلول در یک حیوان را به راحتی در طول عمر نسبتاً کوتاه آن مطالعه کنند. نتایج یافت شده در سلولهای C. elegans نیز غالباً قابل انتقال به سلولهای انسانی است.

تیم تحقیقاتی وات کشف کرد که تغذیه nematode رژیم باکتریایی با DGLA باعث کشته شدن همه سلولهای میکروبی موجود در کرمها و همچنین سلولهای بنیادی سازنده سلولهای میکروبی می شود. نحوه مرگ سلول ها، علائم فروپتوز را به همراه داشت..

مارکوس پرز ، دانشجوی دکترا و نویسنده اول  این مقاله و عضو WSU گفت: “بسیاری از مکانیسم هایی که در نماتد ها دیدیم با ویژگی های فروپتوز در سیستم های پستانداران سازگار است ، از جمله وجود آهن فعال ردوکس و عدم توانایی در ترمیم چربی های اکسیده شده ، که مانند اعدام کننده های مولکولی هستند.”

برای دیدن اینکه آیا این نتایج به سلولهای انسانی نیز همان نتایج را دارد، واتس و پرز با اسکات دیکسون از دانشگاه استنفورد که سالهاست در مورد فروپتوز و پتانسیل های آن برای مقابله با سرطان تحقیق می کند همکاری می کنند .

محققان با در نظر گرفتن آنچه که از کار نماتد آموخته بودند ، نشان دادند که DGLA می تواند در سلولهای سرطانی انسان تولید شود فروپتوز. آنها همچنین تعامل با کلاس اسیدهای چرب دیگری بنام لیپید اتر را یافتند که دارای اثر محافظتی در برابر DGLA است. وقتی لیپیدهای اتر را بیرون آوردند ، سلولها با حضور DGLA سریعتر از بین می روند.

علاوه بر این دانش جدید ، این مطالعه همچنین نشان داد که C. elegans می تواند یک الگوی تحقیقاتی حیوانی در مطالعه فروسپوز باشد ، زمینه ای که باید بیشتر به فرهنگ سلولی تکیه کند.

برای انجام این تحقیق، تیم واتس به تازگی یک کمک ۱.۴ میلیون‌دلاری از موسسه ملی بهداشت را دریافت کرده‌است.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi