اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

استفاده از “ماده شگفت انگیز” برای تشخیص سریع و دقیق ویروس COVID-19

محققان دانشگاه ایلینوی شیکاگو با موفقیت از گرافن – یکی از قوی ترین و باریک ترین مواد شناخته شده – برای شناسایی ویروس SARS-CoV-2 در آزمایشگاه استفاده کردند. محققان می گویند این کشف با کاربردهای بالقوه در مبارزه با COVID-19 و انواع مختلف آن ، می تواند دستیابی به موفقیت در شناسایی ویروس کرونا باشد.

0

در این آزمایش، محققان ورق های گرافن را که بیش از 1000 برابر نازک تر از یک تمبر پستی است ، با آنتی بادی ترکیب کردند که برای هدف قرار دادن پروتئین معروف بدن سنبله در ویروس کرونا تشکیل شده است. آنها سپس ارتعاشات سطح اتمی این صفحات گرافن را هنگام قرار گرفتن در معرض نمونه های COVID مثبت و COVID منفی در بزاق مصنوعی اندازه گیری کردند. این ورقه ها همچنین در حضور ویروس های مختلف کرونا مانند سندرم تنفسی خاورمیانه یا MERS-CoV مورد آزمایش قرار گرفتند.

محققان UIC دریافتند که ارتعاشات ورق گرافن متصل به آنتی بادی هنگام برخورد با یک نمونه مثبت COVID تغییر می کند ، اما وقتی با یک نمونه منفی COVID یا با ویروس های کرونا ویروس دیگر تغییر نمی کنند. تغییرات ارتعاشی ، اندازه گیری شده با دستگاهی به نام طیف سنج Raman ، در کمتر از پنج دقیقه مشخص شد.

ویکااس بری ، استاد و رئیس مهندسی شیمی در دانشکده مهندسی UIC و نویسنده ارشد مقاله می گوی: “ما سالهاست که در حال تولید سنسورهای گرافن هستیم. در گذشته ، ما آشکارسازهایی برای سلول های سرطانی و ALS ساخته ایم. تصور یک برنامه فشرده تر از کمک به جلوگیری از شیوع همه گیر کنونی دشوار است. یک نیاز آشکار در جامعه به روش های بهتر برای تشخیص سریع و دقیق COVID و انواع آن وجود دارد ، و این تحقیق پتانسیل ایجاد یک تغییر واقعی را دارد. سنسور اصلاح شده برای COVID بسیار حساس و سریع و ارزان است. “

“گرت لیندمان” ، یکی دیگر از محققان در این پروژه گفت: “این پروژه به طرز شگفت انگیزی پاسخی تازه به نیاز و تقاضا برای شناسایی ویروس ها بوده است.” “توسعه این فناوری به عنوان یک دستگاه آزمایش بالینی مزایای بسیاری نسبت به آزمایشات فعلی مستقر و استفاده شده دارد.”

بری می گوید که گرافن – که به آن “ماده شگفت انگیز” -“Wonder Material” -گفته می شود – دارای خواص منحصر به فردی است که آن را بسیار متنوع کرده و این نوع سنسورها را ممکن می سازد.

گرافن ماده ای با ضخامت یک اتم است که از کربن تشکیل شده است. اتم های کربن به پیوندهای شیمیایی متصل می شوند که کشش و حرکت آنها می تواند ارتعاشات تشدید آمیز ایجاد کند ، همچنین به عنوان فونون شناخته می شود ، که می تواند بسیار دقیق اندازه گیری شود. وقتی یک مولکول مانند مولکول SARS-CoV-2 با گرافن تداخل می کند ، این ارتعاشات تشدید را به روشی کاملاً مشخص تغییر می دهد.

بری گفت: “گرافن فقط یک اتم ضخامت دارد ، بنابراین یک مولکول در سطح آن نسبتاً عظیم است و می تواند تغییر خاصی در انرژی الکترونیکی آن ایجاد کند.” “در این آزمایش ، ما گرافن را با یک آنتی بادی اصلاح کردیم و در واقع ، آن را کالیبره کردیم تا فقط با پروتئین سنبله SARS-CoV-2 واکنش نشان دهد. با استفاده از این روش ، گرافن می تواند به همین ترتیب برای تشخیص انواع COVID-19 استفاده شود. “

محققان می گویند کاربردهای بالقوه برای حسگر سطح اتمی گرافن – از تشخیص COVID به ALS تا سرطان – همچنان در حال گسترش است.

لینک کوتاه : https://bittly.ir/CLsl QR:  استفاده از “ماده شگفت انگیز”  برای تشخیص سریع و دقیق ویروس COVID-19

پیام بگذارید