اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

توسعه ترانزیستورهای ‘نازک اتمی’ می تواند به واقعی شدن پوست های الکترونیکی کمک کند

0

پوست الکترونیکی تنها در صورتی کاربردی می شود که به اندازه کافی نازک باشد و در واقع قابل مشاهده نباشد و دانشمندان ممکن است به تازگی به این موفقیت دست یافته باشند. محققان استنفورد تکنیک جدیدی تولید کرده اند که ترانزیستورهای “نازک اتمی” با طول 100 نانومتر تولید می کند. طبق گفته این دانشگاه این مواد “چندین برابر” نازکتر از بهترین موارد قبلی است.

تیم با غلبه بر یک مانع قدیمی در فناوری انعطاف پذیر ، این موفقیت را به دست آورد. گرچه نیمه هادی های ‘2D’ ایده آل هستند ، اما برای ساخت آنها به گرمای زیادی نیاز است تا پلاستیک انعطاف پذیر را ذوب کند.  در این روش سیلیکونی که پوشش شیشه‌ای دارد با نوار نیمه‌رسانای بسیار نازکی موسوم به «مولیبدن دی‌سولفید» پوشانده شده و روی آن الکترودهای طلا با الگوهای نانو قرار می‌گیرد. این یک فیلم با ضخامت فقط سه اتم با استفاده از دمای نزدیک به 1500 درجه فارنهایت تولید می شود.

پس از خنک شدن اجزای سازنده ، تیم می تواند فیلم را به لایه زیرین اضافه کند و با چند “مرحله ساخت اضافی” یک ساختار کامل به ضخامت پنج میکرون یا ضخامت یک دهم موی انسان ایجاد کند که حتی برای استفاده در انرژی کم نیز ایده آل است ، زیرا می تواند جریان های بالا را در ولتاژ پایین کنترل کند.

هنوز تا عملی شدن این تکنولوژی کارهای بیشتری باید انجام شود محققان می خواهند هم فناوری انعطاف پذیر را اصلاح کنند و هم فناوری بی سیم را در اختیار شما قرار دهند که امکان شبکه سازی بدون سخت افزار بزرگ را فراهم می کند. این امر همچنین از چالش های معمول با فناوری مانند این چشم پوشی می کند – مخترعین باید راهی برای تولید انبوه این ترانزیستورها با قیمت مناسب پیدا کنند. این موفقیت می تواند منجر به ایجاد پوست الکترونیکی ، ایمپلنت و سایر دستگاه های انعطاف پذیر بسیار کارآمد شود که تقریباً غیر قابل مشاهده هستند.

لینک کوتاه : https://bittly.ir/KKZwy QR:  توسعه ترانزیستورهای ‘نازک اتمی’ می تواند به واقعی شدن پوست های الکترونیکی کمک کند

پیام بگذارید