اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

ثبت رکورد سرعت انتقال داده ها در اینترنت : 319 ترابیت در ثانیه

0

رکورد جهانی سریعترین سرعت اینترنت شکسته شده است زیرا مهندسان ژاپنی سرعت انتقال داده را از طریق فیبرهای نوری 319 ترابیت در ثانیه نشان داده اند. این رکورد در بیش از 3000 کیلومتر (1864 مایل) الیاف نوری ثبت شده است و ظاهراً با زیرساخت های کابل موجود سازگار است.

و می توان با شگفتی بیان کرد که این سرعت انتقال بسیار سریع است. این تقریباً دو برابر رکورد قبلی 178 Tb / s است که کمتر از یک سال پیش ثبت شده و هفت برابر سریعتر از رکورد قبل از آن یعنی – 44.2 Tb / s از یک تراشه فوتونیک آزمایشی است. بیشترین سرعت ثبت شده در ناسا “فقط” 400 گیگابایت در ثانیه بوده و سرعتهای فعلی در دسترس مصرف کنندگان اینترنت خانگی با سرعت 10 گیگابایت بر ثانیه در مناطقی از ژاپن ، نیوزیلند و ایالات متحده به ثبت رسیده است.

دستیابی به موفقیت با استفاده از زیرساخت های فیبر نوری موجود ، با فناوری های پیشرفته تر به دست آمده است. در این فناوری، آنها از چهار “هسته” استفاده می کنند – لوله های شیشه ای داخل الیافی که داده ها را حمل می کنند – به جای هسته تک هسته ای استاندارد. سیگنال ها با استفاده از تکنیکی به نام مالتی پلکسینگ (WDM) به چندین طول موج منتقل شده همزمان تقسیم می شوند. یک “باند” سوم که به ندرت استفاده می شود برای انتقال داده های بیشتر اضافه می شود و با استفاده از فن آوری های مختلف تقویت نوری ، مسافت افزایش می یابد.

WDM

این سیستم با لیزر شانه ای شروع می شود که 552 کانال در طول موج های مختلف تولید می کند. سپس این نور از طریق مدولاسیون دو قطبی اجرا می شود و برخی از طول موج ها را به تأخیر می اندازد تا توالی های مختلف سیگنال ایجاد شود. سپس هر یک از این توالی های سیگنال به یکی از چهار هسته فیبر نوری وارد می شوند.

قبل از اینکه داده ها با تقویت کننده های نوری مواجه شوند تا سیگنال در فواصل طولانی قوی بماند ، داده ها حدود 70 کیلومتر (43.5 مایل) از فیبر نوری را طی می کنند. در اینجا از طریق دو نوع تقویت کننده فیبر جدید اجرا می شود ، یکی قبل از گذراندن یک فرآیند مشترک به نام تقویت Raman ، در اربیوم و دیگری در تولیوم دوپ شده است. توالی های سیگنال سپس به بخش جدیدی از فیبر نوری هدایت می شوند و تکرار این فرآیند به تیم اجازه می دهد تا داده ها را از فاصله 3،001 کیلومتری (1،864.7 مایل) منتقل کند.

نکته مهم این است که ، فیبر نوری چهار هسته ای دقیقاً قطر مشابه فیبر تک هسته ای استاندارد را دارد ، پس از اینکه روکش محافظ در نظر گرفته شد. این بدان معناست که استفاده از این فناوری باید در زیرساخت های فیبر نوری موجود نسبتاً ساده باشد.

لینک کوتاه : https://bittly.ir/Ann0 QR:  ثبت رکورد سرعت انتقال داده ها در اینترنت : 319 ترابیت در ثانیه

پیام بگذارید