اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

10 برابری ذخیره اطلاعات در هارددیسک های ساخته شده با گرافن

0

هارد دیسک(HDD) برای اولین بار در دهه 1950 متولد شد ، اما استفاده از آنها به عنوان وسیله ذخیره سازی در رایانه های شخصی فقط از اواسط دهه 1980 انجام گرفت. اندازه آنها رفته رقته کوچکتر و از نظر تعداد بایت ذخیره شده متراکم تر شده اند. در حالی که درایوهای حالت جامد برای دستگاه های تلفن همراه محبوب هستند ، بیشتر به دلیل هزینه مناسب تولید و خرید ، از HDD برای ذخیره پرونده در رایانه های رومیزی استفاده می شود.

هارددیسک ها حاوی دو جز اصلی (major) هستند: بشقاب و هد. داده ها با استفاده از یک هد مغناطیسی روی بشقاب ها نوشته می شوند ، که هنگام چرخش سریعاً بالاتر از آنها حرکت می کنند. فضای بین هد و بشقاب به طور مداوم در حال کاهش است تا تراکم های بالاتر امکان پذیر شود.

با توجه به اینکه در سال 2020 ، امکان ذخیره حدود 1 میلیارد ترابایت ، میسر شده است ، این نتایج نشان دهنده مسیری برای استفاده گسترده گرافن در فناوری های پیشرفته است.

در حال حاضر ، روکش های پایه کربن (COC) – لایه هایی که برای محافظت از بشقاب ها در برابر آسیب های مکانیکی و خوردگی استفاده می شوند – قسمت قابل توجهی از این فاصله را اشغال می کنند. تراکم داده های HDD از سال 1990 چهار برابر شده و ضخامت COC از 12.5 نانومتر به حدود 3 نانومتر کاهش یافته است که مربوط به یک ترابایت در هر اینچ مربع است. اکنون ، گرافن محققان را قادر ساخته است تا این ضریب را  ده برابر کنند.

محققان کمبریج COC های تجاری را با یک  الی چهار لایه گرافن جایگزین کرده و اصطکاک ، سایش ، خوردگی ، پایداری حرارتی و سازگاری روان کننده ها را آزمایش کرده اند. گرافن فراتر از نازکی بی نظیر خود ، از نظر محافظت در برابر خوردگی ، اصطکاک کم ، مقاومت در برابر سایش ، سختی ، سازگاری روان کننده و صافی سطح ، از تمام خصوصیات ایده آل یک لایه پوششی HDD برخوردار است.

گرافن اصطکاک را دو برابر کاهش می دهد و از نظر خوردگی و سایش در رتبه بهتری نسبت به روکش های پیشرفته دیگر برخوردار است. در حقیقت ، یک لایه منفرد گرافن 2.5 برابر خوردگی را کاهش می دهد.

دانشمندان کمبریج گرافن را به دیسک های سخت ساخته شده از آهن – پلاتین به عنوان لایه ضبط مغناطیسی منتقل کردند و ضبط مغناطیسی با کمک گرما (HAMR) را آزمایش کردند – یک فناوری جدید که با گرم کردن لایه ضبط به دمای بالا امکان افزایش تراکم ذخیره را فراهم می کند. COC های فعلی در این دمای بالا عملکردی ندارند اما گرافن عمل می کند. بنابراین ، گرافن ، همراه با HAMR ، می تواند عملکرد بهتری نسبت به HDD های فعلی داشته باشد ، و تراکم داده ای بی سابقه ، بالاتر از 10 ترابایت در اینچ مربع را فراهم می کند.

دکتر آنا اوت از مرکز گرافن کمبریج ، یکی از نویسندگان مشترک این مطالعه گفت : “اثبات اینکه گرافن می تواند به عنوان پوشش محافظ درایوهای دیسک سخت معمولی عمل کند و توانایی مقاومت در برابر HAMR را دارد ، نتیجه بسیار مهمی است. این امر باعث توسعه بیشتر درایوهای جدید دیسک سخت با دانسیته بالا می شود. “

جهش در تراکم داده های HDD با ضریب ده و کاهش قابل توجه در میزان سایش برای دستیابی به ذخیره مغناطیسی پایدار و با دوام بسیار مهم است. پیشرفت های فن آوری مبتنی بر گرافن در مسیر درست به سمت جهانی پایدارتر پیش می روند.

لینک کوتاه : https://bittly.ir/uSNBW QR:  10 برابری ذخیره اطلاعات در هارددیسک های ساخته شده با گرافن

پیام بگذارید