اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

10 روند برتر فناوری و تجارت در سال 2022

با افزایش واکسیناسیون کووید-19 در سطح جهان، زندگی در حال بازگشت به حالت عادی است. با این حال، این دیگر دنیایی نیست که قبل از همه‌گیری تجربه کرده بودیم. ماهیت طولانی مدت این بحران جهانی نیازهای مشتریان و سبک زندگی روزمره را تغییر داده است. این به نوبه خود، آنچه را که من انتظار دارم جهان در سال 2022 و پس از آن به نظر می رسد تغییر خواهد داد. بیایید 10 روند برتر فناوری و کسب و کار را که احتمالاً در سال آینده با آنها روبرو خواهیم شد، مرور کنیم.

0

حرکت در فن آوری های علوم زیستی

صنعت علوم زیستی شامل داروسازی، بیوتکنولوژی، علوم محیطی، زیست پزشکی، مواد مغذی، علوم اعصاب، زیست شناسی سلولی و بیوفیزیک است. تا حدی به دلیل افزایش سرمایه گذاری در فناوری واکسن mRNA و آزمایش کووید-19 با عملکرد بالا، سال 2021 باعث نوآوری بزرگی در فناوری های علوم زیستی شده است.

نمونه‌هایی از این نوآوری شامل واکسن‌های مبتنی بر mRNA است که توسط Pfizer-BioNTech و Moderna ساخته شده‌اند. پیشرفت های اخیر داروی کووید توسط Merck نیز صنعت علوم زیستی را به سرعت به جلو سوق داده است.
با نگاهی به آینده، انتظار می رود که شاهد حرکت قوی در چندین بخش علوم زیستی، از جمله تحقیقات پیشرفته باشیم. کاربرد فناوری رباتیک؛ ابزار هوش مصنوعی (A.I.)؛ استفاده از فناوری ابری؛ بهبود سرعت آزمایش دارو؛ ادغام اطلاعات ژنتیکی؛ و استفاده از فناوری ژن همچنین توسعه پزشکی شخصی را از طریق پیشرفت در فناوری ژنتیک پیش بینی می شود. به عنوان مثال، استارتاپ 23andMe به افراد کمک می کند تا به ژنوم انسان دسترسی پیدا کنند، درک کنند و از آن بهره ببرند.

گسترش 5G-6G و استفاده از اینترنت مبتنی بر ماهواره

همانطور که کار از راه دور عادی می شود، قابلیت اطمینان اینترنت حیاتی تر از همیشه می شود. اینترنت اشیا (IoT) اینترنت را به بخشی جدایی ناپذیرتر از زندگی ما تبدیل می‌کند و پیشرفت‌ها در همه سطوح شبکه، تحقیقات را به پیش می‌برد و اقتصاد اینترنت راشکوفا می کند.

بر اساس به‌روزرسانی پیش‌بینی شاخص شبکه‌های تصویری سیسکو برای سال 2018، تا سال 2022، 1.4 میلیارد نفر بیشتر از اینترنت استفاده خواهند کرد، در مقایسه با 3.4 میلیارد کاربر در سال 2017. این تقریباً معادل 60 درصد از جمعیت جهان است، با فرض جمعیت هشت میلیارد 2022. انتظار می رود تا آن زمان، کاربران اینترنت 4.8 زتابایت داده در سال مصرف کنند که 11 برابر میزان ترافیک IP تولید شده در سال 2012 با 437 اگزابایت است.

در حالی که 5G ممکن است در مراحل ابتدایی خود باشد، در سال 2022 شاهد افزایش تمرکز بر روی 6G خواهیم بود. چین در سال 2018 تحقیق در مورد 6G را آغاز کرد. در اواخر سال 2020، این کشور ماهواره ای را برای آزمایش انتقال سیگنال تراهرتز پرتاب کرده بود. هواوی و زد تی ای درگیر این فناوری شدند. ایالات متحده همچنین تحقیقات 6G را در سال 2018 با باز کردن طیف فرکانس بالاتر برای استفاده آزمایشی توسط کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) آغاز کرد. اتحاد بعدی G در سال 2020 با شرکت هایی از جمله اپل، AT&T و گوگل آغاز شد. کره، ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی به طور جدی به بررسی 6G پرداخته اند و ما انتظار داریم که در سال 2022 شاهد اعلامیه های بیشتری باشیم.

محاسبات با عملکرد بالا به جریان اصلی تبدیل می شود

با توجه به رشد اخیر تحقیقات و تجزیه و تحلیل مبتنی بر داده های بزرگ و محاسبات مبتنی بر ابر، انتظار می رود که استفاده از محاسبات با عملکرد بالا در سال 2022 افزایش یابد. فناوری محاسبات کوانتومی باید مطابق با تقاضای کسب و کار باشد.

ما قبلاً شاهد توسعه عظیمی در فضای محاسبات کوانتومی توسط بازیکنانی از جمله گوگل، آی‌بی‌ام، مایکروسافت، آمازون و علی‌بابا بوده‌ایم. استارت‌آپ‌هایی مانند Rigetti Computing، D-Wave Systems، ColdQuanta، 1QBit، Zapata Computing و QC Ware در فناوری و رشد خود از انتظارات صنعت فراتر رفته‌اند.

ما انتظار پیشرفت سریع در محاسبات کوانتومی در طول سال 2022 را داریم، زیرا تقاضای زیاد برای قدرت ماشینی بزرگتر توسعه در این بخش را تسریع خواهد کرد. ما احتمالاً در سال جدید اعلامیه هایی در مورد پیشرفت های بزرگ کیوبیت خواهیم دید. محاسبات کوانتومی تجاری به زودی در دسترس ما خواهد بود و پیشرفت های جدید با سرعتی شتابان رخ خواهد داد.

رشد مداوم در هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل داده های بزرگ و رایانش ابری

اکنون A.I. به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده است. از پیشرفت‌ها گرفته تا شخصی‌سازی، رتبه‌بندی نتایج جستجو، توصیه محصولات، و درک و کنترل دستگاه‌ها تا ساختن مدل‌های بهتر از محیط تا صنعت خودکارسازی، با نگاه به سال 2022 در همه جا شاهد کاربرد هوش مصنوعی هستیم.

سازمان ها از تحلیل های پیش بینی برای پیش بینی روندهای آینده استفاده می کنند. بر اساس گزارشی که توسط Facts & Factors منتشر شده است، بازار جهانی تحلیل پیش‌بینی‌کننده با نرخ رشد متوسط ترکیبی حدود 24.5 درصد در حال رشد است و انتظار می‌رود تا پایان سال 2026 به 22.1 میلیارد دلار برسد.

ما همچنین شاهد رشد عظیم در رایانش ابری خواهیم بود. تا سال 2022، فضای ابری مستحکم تر خواهد شد و حجم کار محاسباتی بیشتری روی ابر اجرا خواهد شد. مطمئناً اینترنت اشیا این فضا را به شکلی بزرگتر پیش خواهد برد. طبق پیش‌بینی‌های گارتنر، انتظار می‌رود هزینه‌های جهانی برای خدمات ابری در سال 2022 به بیش از 482 میلیارد دلار برسد که 314 میلیارد دلار در سال 2020 بیشتر است.

امنیت اینترنت و حریم خصوصی

با دیجیتال تر شدن جهان، شاهد افزایش تعداد حملات سایبری شخصی و سازمانی در سراسر جهان هستیم. چندین شرکت در روزهای اخیر هدف حملات سایبری بزرگی قرار گرفته‌اند و کسب‌وکارها در برابر حملات مخرب آسیب‌پذیرتر شده‌اند، تا حملات تا حدی به دلیل افزایش کار از راه دور با توجه به همه‌گیری بوده است.

در طول سال 2022، انتظار می رود که شاهد حملات سایبری در سراسر بخش‌ها باشیم و شاهد انجام انواع اقدامات متقابل از سوی صنعت خواهیم بود. دفاع در برابر حملات سایبری شامل آموزش افراد می شود تا بتوانند حملات شبکه را شناسایی کرده و از آن اجتناب کنند و در نتیجه از وجهه شرکت خود محافظت کنند.

اعمال A.I. ایجاد پروتکل‌های امنیت سایبری قوی آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر و موثرتر از همیشه خواهد شد. استفاده از A.I. می تواند امنیت سایبری را قادر سازد تا خطرات را شناسایی کرده و رفتارهای مجرمان سایبری را بیاموزد، و از حملات آینده جلوگیری کند. همچنین می تواند به کاهش زمان لازم برای انجام وظایف روزانه متخصصان امنیت سایبری کمک کند.

درخشش متاورس در سال 2022

متاورس یک واقعیت دیجیتالی است که رسانه‌های اجتماعی، بازی‌های آنلاین، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و ارزهای دیجیتال را ترکیب می‌کند تا امکان تعامل مجازی با کاربر را فراهم کند. متاورس ممکن است به هر چیزی در اینترنت، از جمله همه شاخه های AR اشاره داشته باشد. فضای مجازی آینده متاورس را توصیف می کند و دسترسی به انواع سرگرمی ها و پروژه ها از جمله فرصت کار را فراهم می کند.

ما انتظار داریم متاورس فراگیر، همه جا حاضر و رایگان برای دسترسی باشد. تمرکز، دیجیتالی خواهد بود و به طور بالقوه شامل سرگرمی، ارتباط اجتماعی، بهره وری کار و اصلاح رفتار در مقیاس، می شود. این یک اکوسیستم کامل برای توسعه دهندگان، برنامه ها، تبلیغات و نوآوری های دیجیتال جدید ایجاد می کند. متاورس راحتی، مصرف و دسترسی بدون اصطکاک به خدمات را تسهیل خواهد کرد.

امروزه تنها تعداد کمی از شرکت ها سهم واقعی در متاورس دارند. عبارتند از ByteDance، Tencent، Facebook، Spotify، Zoom، Amazon (Twitch)، Alibaba، Roblox، Bilibili، Snapchat، Kuaishou و Huawei. ابزارهای پوشیدنی اپل نیز با عینک های AR که به زودی عرضه می شوند، به متاورس اشاره می کنند. مایکروسافت با تیم های مایکروسافت و بازی شاید پیشرفته ترین شرکت در جهان در زمینه متاورس باشد. توانایی WeChat برای تسهیل پرداخت‌ها و دسترسی به انواع خدمات، شروع ابر اپلیکیشن‌های metaverse است.

همانطور که اکوسیستم متاورس در سال 2022 رشد می کند، انتظار داریم که تأثیر مستقیمی بر آینده بسیاری از بخش های فناوری داشته باشد. اینها شامل بازی، ابزارهای پوشیدنی، VR و AR، بهره وری مشترک (Canva، Slack)، محصولات فناوری مصرف کننده (از جمله عینک AR یا بلندگوهای هوشمند)، شبکه های اجتماعی، فناوری آموزشی، فناوری سلامت، فناوری ارتباطات (Zoom)، ارزهای دیجیتال، و … هستند.

پلتفرم های NFT رونق خواهند گرفت

یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) یک شی دیجیتال است: کد و داده های رایانه ای که مالکیت چیزی را نشان می دهد. شیئ ممکن است آنلاین باشد: به عنوان مثال، املاک و مستغلات مجازی در دنیای دیجیتال یا تجهیزات ویژه در یک بازی ویدیویی. یا می تواند واقعی باشد: املاک، یک نقاشی، یا یک صندلی در یک کنسرت. یک NFT همچنین می تواند ترکیبی باشد: برای مثال، حق تصمیم گیری برای اینکه چه کسی می تواند یک اتاق را در یک فضای زندگی مشترک اجاره کند. یک کارت بیسبال، اولین توپ رونالدو، یک ماشین قدیمی، یا یک قطعه زمین در مرکز لندن: همه در نوع خود بی نظیر هستند و می توانند به NFT منتقل شوند.

در سال 2022، احتمالاً در همه جا شاهد NFT خواهیم بود. این شامل فیلم‌ها، نمایش‌های تلویزیونی، کتاب‌ها و موارد دیگر می‌شود. NFT ها بخشی از اقتصاد دیجیتال بوده و در حال تبدیل شدن به جریان اصلی هستند زیرا به افراد اجازه می دهند صاحب چیزی شوند که نمایانگر بخشی از چیزی بزرگتر از خودشان است – برای مثال یک اثر هنری یا یک شخصیت. اقتصاد دیجیتال از انواع بازارهای آنلاین از جمله اقتصاد بازی، املاک مجازی و حتی پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک تشکیل شده است.

جامعه ما در دهه گذشته به سرعت تغییر کرده است، به ویژه به دلیل بحران اقتصادی 2008 تا 2009 و بیماری و همه گیری کوید 19. این روندها در کنار هم قرار می گیرند تا دنیایی را شکل دهند که در آن NFT ها بر کلکسیون های سنتی غلبه کنند و سال 2022 را به سالی فوق العاده تبدیل کنند.

بخش رباتیک فراگیرتر خواهد شد

ما انتظار داریم که در طول سال 2022 شاهد افزایش استفاده از رباتیک در زندگی روزمره باشیم. استفاده شامل بخش های مراقبت های بهداشتی، کشاورزی، خودرو، انبارداری و مدیریت زنجیره تامین خواهد بود و ما شاهد اتوماسیون مبتنی بر رباتیک بیشتری خواهیم بود که به پیشرفت خود ادامه خواهد داد.

همه‌گیری کووید-19 هم مشکلات و هم فرصت‌هایی را برای شرکت‌های روباتیک در صنایع لجستیک و مارکت ها ایجاد می‌کند. فشارهای غیرمنتظره بر سیستم های تامین و کمبود محصول نیاز به کارایی بهتر زنجیره تامین را برجسته کرده است. همچنین بدیهی است که روبات‌ها و اتوماسیون ابزاری امن برای تولیدکنندگان فراهم می‌کنند تا کارمندان را از نظر اجتماعی جدا نگه دارند و به کسب‌وکار اجازه می‌دهند به فعالیت خود ادامه دهند.

استفاده از اتوماسیون فرآیند روباتیک (RPA) به خودکارسازی فعالیت هایی که به طور مکرر انجام می شوند کمک می کند. ما انتظار داریم RPA در سال 2022 رشد کند و به یک فناوری استاندارد برای تجارت تبدیل شود. CIO گزارش می دهد که افسران ارشد اطلاعات از RPA برای رهایی کارگران از وظایف خسته کننده و تکراری استفاده می کنند و به آنها اجازه می دهند کارهای رضایت بخش تری انجام دهند. در نهایت، ما شاهد افزایش نانوروباتیک، حسگرهای کوچک با قدرت پردازش محدود هستیم. اولین کاربردهای مفید این نانو ماشین ها ممکن است در نانوپزشکی باشد. برای مثال، ماشین‌های بیولوژیکی برای شناسایی و از بین بردن سلول‌های سرطانی یا تحویل دارو استفاده می‌شوند.

افزایش فوریت در بخش فناوری انرژی های تجدیدپذیر

تغییرات آب و هوا و سرفصل های اخبار چشمگیر باعث رشد سریع در پذیرش انرژی پایدار می شود. در طول همه‌گیری، این تنها بخش انرژی بوده که رشد کرده است. بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی (IEA)، در سال 2020، 40 درصد انرژی سبز بیشتر تولید و استفاده شده است. آژانس انتظار رشد مداوم در سال 2022 را دارد. کاهش هزینه تولید انرژی پایدار همچنین به اطمینان از احتمال پذیرش انبوه کمک می کند. در حالی که فناوری‌های انرژی جدیدتر مانند همجوشی هسته‌ای، سوخت زیستی و هیدروژن مایع ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا کامل شود، ما منتظر پیشرفت‌های جدی در سال 2022 هستیم.

 همچنین انتظار می رود که شاهد رشد عظیمی در تولید و استفاده از فناوری خورشیدی و بادی باشم. فن‌آوری‌های ذخیره‌سازی (باتری) نقش بزرگ‌تری را ایفا می‌کنند، زیرا نیاز فزاینده‌ای به ذخیره انرژی‌های تجدیدپذیر وجود خواهد داشت.

فناوری بلاک چین غالب است

بلاک چین، نسل نوآورانه توزیع شده، شرکت ها را قادر می سازد تا تراکنش را ردیابی کنند و با طرف های تایید نشده تجارت کنند – حتی بدون کمک موسسات مالی. این قابلیت جدید به طور قابل توجهی تضادهای تجاری را کاهش می دهد. همچنین مزایای دیگری مانند ساختار داده، شفافیت، امنیت، تغییرناپذیری و تمرکززدایی را اضافه می کند.

فناوری بلاک چین از استقبال گسترده ای برخوردار شده است و همچنان بسیاری از صنایع، از بازی و حاکمیت گرفته تا امور مالی را در برگرفته است. طبق اعلام شرکت بین المللی داده، شرکت ها در سال 2021 تقریباً 6.6 میلیارد دلار برای راه حل های بلاک چین هزینه خواهند کرد که 50 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است. انتظار می رود این رقم در سال 2024 به بیش از 15 میلیارد دلار برسد. با افزایش جدید NFT ها و متاورس، بلاک چین در سال 2022 اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

کسب‌وکارها تشویق می‌شوند تا مطالعه فناوری بلاک چین را آغاز کنند، زیرا انتظار می‌رود فرصت‌های تجاری قابل توجهی ایجاد کند. Statista گزارش می دهد که پیش بینی می شود فناوری بلاک چین جهانی تا سال 2023 به بیش از 23.3 میلیارد دلار افزایش یابد. یک استقرار بلاک چین قابل توجه موجود، برنامه پایگاه داده زنجیره تامین Walmart است که امکان نظارت بر محصولات تکی را مستقیماً به منبع آنها می دهد و به طور موثر استانداردهای تامین مواد غذایی را ارتقا می دهد. آمازون ابتکارات بلاک چین خود را برای سال 2019 اجرا می کند که به مشتریان خدمات وب آمازون اجازه می دهد از راه حل های توزیع شده بهره مند شون

شکی نیست که سال 2022 شاهد پیشرفت سریع در این فناوری ها و سایر فناوری ها خواهد بود، زیرا جهان از همه گیر کووید-19 خارج می شود. ما یک فرصت عالی را برای استارت‌آپ‌ها، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران هوشمند می‌بینیم تا از این فناوری‌های نوظهور و روندهای تجاری سرمایه‌گذاری کنند تا موفق‌تر از همیشه شوند. بیایید امیدوار باشیم که نوآوری حاصل، جهان را برای مردم و مشاغل بهتر کند.

لینک کوتاه : https://bittly.ir/bjD7 QR:  10 روند برتر فناوری و تجارت در سال 2022

پیام بگذارید