با تماس نیوز ،همیشه همه جا باخبر شوید

کوتاه کننده لینک (URL Shortener) چیست؟

کپی کردن لینک صفحه ای از یک وب سایت و درج دوباره آن در یک متن مثلا در تلگرام و یاواتساپ، معمولا منتهی به رشته ای طولانی و عمدتا نامفهوم از کاراکترها میشود که علاوه بر ظاهری نازیبا، فضای زیادی از متن شما را هم اشغال خواهد کرد. در این نوشته، با یکی از روشهای کوتاه کردن لینک آشنا خواهید شد.

0 20

کپی کردن لینک صفحه ای از یک وب سایت و درج دوباره آن در یک متن مثلا در تلگرام و یاواتساپ، معمولا منتهی به رشته ای طولانی و عمدتا نامفهوم از کاراکترها میشود که علاوه بر ظاهری نازیبا، فضای زیادی از متن شما را هم اشغال خواهد کرد. در این نوشته، با یکی از روشهای کوتاه کردن لینک آشنا خواهید شد.

تصور کنید دوستانی پژوهشگر در حوزه فناوری اطلاعات دارید و از شما خواسته اند در صورتی که در مورد فیک نیوز مطلبی نوشتید به آنها خبر دهید. شما بطور تصادفی در یکی از سایتهای خبری، گزارشی دیده اید که حدس میزنید برای دوستان پژوهشگر شما مفید است. لینک صفحه را از داخل مرورگر گوشی کپی کرده و حاصل کار را که متن زیر است، با پیامک برایشان میفرستید:

https://tamasnews.ir/%d9%be%db%8c%d8%b4%da%af%db%8c%d8%b1%db%8c-%d9%88-%d9%85%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%87-%d8%a8%d8%a7-%d9%86%d8%b4%d8%b1-%d8%a7%d8%b7%d9%84%d8%a7%d8%b9%d8%a7%d8%aa%d8%8c-%d8%a7%d8%ae%d8%a8%d8%a7%d8%b1/

مشکل وقتی بروز خواهد کرد که تعدادی از دوستان شما گوشی هوشمند نداشته باشند و بخواهند متن بالا را از روی صفحه موبایل خود خوانده و حرف به حرف در مرورگر رایانه شخصی خود وارد کنند. احتمال اینکه بتوانند این حجم از کارکترهای عمدتا نامفهوم را در بار اول بطور صحیح تایپ کنند بسیار ضعیف است! آیا راه دیگری برای چنین مواردی وجود دارد؟ خوشبختانه جواب مثبت است: کوتاه کننده های لینک.

کوتاه کننده لینک (URL Shortener) چیست؟

کوتاه کننده لینک ابزاری برای کوتاه کردن آدرس یک صفحه اینترنتی است. شاید بتوان عملکرد آن را به نوعی با کدپستی ده رقمی مقایسه کرد که یک آدرس پستی طولانی (شامل نام محله، خیابان، کوچه، پلاک، طبقه، واحد و …) را در یک عدد خلاصه می‏کند. بطور مثال، لینک صفحه ای که در ابتدای مقاله ذکر شد، پس از کوتاه کردن توسط سرویس کوتاه کننده لینک bittly بصورتhttp://bittly.ir/JIeYMjo  تبدیل خواهد شد که بخاطر سپردن و یا یادداشت برداری از آن به مراتب ساده تر بوده و همچنین در مواردی که طول پیام اهمیت دارد، فضای کمتری رادر متن اشغال خواهد کرد.

کاربردهای کوتاه کننده های لینک

یکی از مفیدترین کاربردهای این سرویس، تنظیم طول پیامک های ارسالی است. به احتمال زیاد می‏دانید که در هر پیامک، حداکثر 70 کاراکتر فارسی و یا 160 کاراکتر لاتین را می‏توان ارسال کرد که در صورت تجاوز از این تعداد، پیامک بصورت دو یا چند قسمتی ارسال می‏شود. در این صورت، علاوه بر افزایش هزینه ارسال پیامک، احتمال از دست رفتن یکی از بخشهای پیام در هنگام رسیدن به گوشی گیرنده وجود دارد که طبعا به اثربخشی پیام آسیب خواهد زد. اما استفاده از کوتاه کننده‏های لینک، این امکان را به شما می‏دهد که بجای اختصاص دادن بخشی از این فضای محدود به لینکهای طولانی مکمل پیام، تعداد کارکترهای بیشتری را برای متن پیام اصلی خود حفظ کنید.

استفاده متداول بعدی، استفاده از این لینکها در پستهای توییتری و یا سایر شبکه های اجتماعی است. اگرچه توییتر طول مجاز پستها را از 140 به 280 کاراکتر افزایش داد، اما بازهم در صورتی که پیام شما در جملات و کلمات کوتاه نگنجد، ارزش هر کاراکتر بیش از آنی است که به لینکهای طولانی اینترنتی اختصاص پیدا کند. البته قابل ذکر است که توییتر بطور خودکار لینکهای طولانی شما را کوتاه می کند و در این مورد نیازی به استفاده از سرویسهای کوتاه کننده لینک نخواهید داشت.

دلیل رایج دیگر برای کوتاه کردن لینک می‏تواند مخفی نگهداشتن لینک واقعی از مخاطبان تا پیش از کلیک بر روی لینک کوتاه شده باشد. از آنجا که آدرس لینک اصلی به هیچ وجه در لینک کوتاه شده مشاهده نمی‏شود، این ویژگی می‏تواند مزیت کاربردی مهمی در یکنواخت کردن ظاهر لینکهای متعدد موجود در متن و اراستگی بصری آن باشد. لازم به ذکر است که متاسفانه این ویژگی مخفی بودن، می‏تواند عاملی برای افتادن به دام لینکهای آلوده نیز باشد که ضروری است احتیاطهای لازم بر اساس میزان اعتبار منبع متن حاوی لینکهای کوتاه شده، بعمل آید.

کاربرد جانبی این سرویس –که همزمان یکی از مزایای آن هم محسوب می‏شود- نگهداری تاریخچه مراجعین به لینک مورد نظر است. اغلب سرویسهای کوتاه کننده لینک، آماری از تعداد بازدید لینک کوتاه شده شما را برایتان ذخیره می‏کنند. بعضی از سرویسها، امکانات گسترده‏تری از قبیل تاریخ و ساعت بازدید، موقعیت جغرافیایی بازدید کنندگان، سیستم عامل مورد استفاده و موارد مشابه را نیز ثبت می‏کنند که ممکن است بصورت رایگان یا با دریافت هزینه‏ای اندک، قابل دسترسی باشد. این آمار، کمک قابل توجهی در اصلاح روشهای مارکتینگ و یا تحلیل رفتار مخاطبان خواهد بود.

روش های کوتاه کردن لینک

روش عمومی کوتاه کردن یک لینک، مراجعه به وبسایت یکی از سرویس های عمدتا رایگان کوتاه کننده لینک است که معروفترین نمونه‏های غیر ایرانی آن عبارتند از goo.gl، rebrandly، bitly، tinyURL، tiny.cc، is.gd، soo.gd، clicky.me، v.ht، u.to، shorl.com، budURL.com،shortURL.at ، و …

اما ساده ترین راه  استفاده از سایت ایرانی bittly.ir است 

لازم یه توضیح نیست که برخی از سرویسهای فوق یا سایر موارد مشابه بیشمار دیگر در فضای مجازی به دلایل محدودیتهای ناشی از تحریمهای ضدایرانی ، ارائه خدمات خود به درخواستهای ارسالی از مبدأ ایران را محدود می‏کنند که این امر منجر به عمل نکردن لینکهای کوتاه شده در بستر این سرویسها خواهد شد. البته جای نگرانی وجود ندارد. طی سالیان اخیر، سرویسهای ایرانی متعددی اقدام به ارائه خدمات کوتاه کردن لینک با کیفیت نزدیک و بعضا بالاتر از رقبای غیرایرانی کرده ‏اند؛ نظیر bittly.ir و yon.ir , …

این وب سایت برای بهبود خدمات از کوکی ها استفاده می کند. ما تصور مان بر این است که شما با این کار موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه