با تماس نیوز ،همیشه همه جا باخبر شوید

نگرانی کشورهای اروپای شرقی برای استقرار فناوری 5G

در حالی که معرفی فناوری 5G در کشورهای اروپای شرقی اغلب از دریچه وفاداری های ژئوپلیتیک دیده می شود ، این فناوری می تواند تفاوت زیادی در اقتصاد آنها ایجاد کند.

0 16

به گزارش تماس نیوز از ZDNet همانطور که استقرار اولیه زیرساخت های 5G در سراسر اروپای غربی شکل می گیرد ، در داخل اروپای شرقی ، بیشتر کشورها در مورد مراحل عرضه 5G خود در مراحل مختلفی هستند. با توجه به زمینه های مختلف فنی ، حقوقی یا حتی سیاسی ، این کشورها گزینه های دشواری را در مورد اقدامات بعدی پیش رو دارند.

منطقه بالکان ، که اکثر کشورهای آن عضو اتحادیه اروپا نیستند ، اغلب به عنوان عرصه ای دیده می شود که قدرت های بین المللی تلاش می کنند حوزه های نفوذ خود را ایجاد کنند. آوردن فناوری 5G به بالکان فقط یکی از زمینه های رقابت قدرت های بزرگ است و در این مورد بازیگران اصلی ایالات متحده و چین است.

در طول چند سال گذشته، بخش بزرگی از این منطقه قسمتی از طرح امنیتی 5G  به رهبری ایالات‌متحده به نام شبکه پاک معرفی شد. مقدونیه شمالی، بلغارستان و کوزوو آخرین کشورهایی بودند که در اکتبر ۲۰۲۰ به این پیمان پیوستند که اکنون دارای ۵۳ عضو و ۱۸۰ شرکت مخابراتی است. همانطور که وزارت امور خارجه آمریکا عنوان می کند، و به گفته ZDNet ابتکار عمل آن برای مقابله با “تهدیدهای طولانی مدت علیه حریم خصوصی داده ها ، امنیت و حقوق بشر است که از طریق بازیگران بدخواه مستبد ، مانند حزب کمونیست چین ، برای جهان آزاد ایجاد می شود.”
در این اعلامیه به طور خاص از غول های فن آوری چینی هواوی و ZTE به عنوان “فروشندگان غیرقابل اعتماد IT” نام برده شده است که به نظر می رسد این طرح با آن مقابله کند.

هوآوی به لطف همکاری نزدیک چین با صربستان ، که به گفته بسیاری ، با نفوذترین کشور در منطقه بالکان است ، در حال حاضر حضور گسترده ای در منطقه دارد. اگرچه این کشور به طور رسمی بخشی از “شبکه پاک” نیست ، اما در طول سال گذشته مقامات صربستان توافق نامه همکاری اقتصادی با واشنگتن را امضا کردند ، که در آن متعهد شدند استفاده از تجهیزات 5G را از “فروشندگان غیرقابل اعتماد” منع کنند. با این حال ، در این توافق نامه خاص ، اشاره مستقیمی به چین یا فروشندگانی مانند Huawei نشده است.

به گفته ووك وكسانوویچ ، یك پژوهشگر روابط بین الملل در دانشكده اقتصاد و علوم سیاسی لندن (LSE) ، مثال صربستان نشان می دهد كه منطقه در حال حاضر در نقطه سختی قرار دارد.

هیچ اشاره خاصی به هواوی یا چین نشده است ، اما همه می دانند که این فشاری است که ایالات متحده می خواهد با آن چین را به عقب براند و به همین جهت یافتن تعادل بین چین و ایالات متحده برای کشورهای منطقه دشوارتر خواهد بود.

صربستان که در ابتدا قرار بود از سال 2021 توسعه زیرساخت های 5G را آغاز کند تصمیم گرفت تا عرضه این فناوری را که مدتها در انتظار آن بود به تعویق بیندازد ، مقامات صربستان صریحاً گفتند که “مردم صربستان در حال حاضر به شبکه 5G نیازی ندارند” ، اگرچه کمبود بودجه نیز یکی از دلایل آن عنوان می شود.

کشورهای دیگر در منطقه ، از جمله اعضای اتحادیه اروپا اسلوونی و کرواسی ، در حال حاضر مزایای معرفی شبکه های 5G را احساس می کنند. در تابستان گذشته ، Telekom Slovenia ، پیشروترین ارائه دهنده خدمات ICT در این کشور، اولین شبکه تلفن همراه 5G را راه اندازی کرد. گسترش ظرفیت های حمل و نقل شبکه های تلفن همراه موجود و اطمینان از ادامه توسعه فناوری اینترنت اشیا از مهمترین دلایل معرفی 5G در اسلوونی بود.

این شرکت همچنین قصد دارد شبکه تلفن همراه 5G عمومی خود را به صورت شبکه های “پردیس” راه اندازی کند ، جایی که یک زیرساخت فیزیکی می تواند میزبان چندین شبکه اختصاصی مجازی برای انواع مختلف تجاری مانند تأمین انرژی ، حمل و نقل ، تدارکات ، تولید ، شهرهای هوشمند ، مراقبت های بهداشتی ، حفاظت و نجات باشد.

در همسایگی کرواسی ، اپراتور تلفن همراه اتریشی A1 نیز در تلاش است تا شبکه های 5G را به بیش از 70 شهر خود توسعه دهد. هر دو اپراتور از فناوری اریکسون استفاده می کنند.

اگرچه پتانسیل استفاده از 5G می تواند بسیار زیاد باشد ، اما آنچه منطقه بیشتر از آن بهره خواهد برد اتصال قابل اعتماد ، زیرساخت ها و خدماتی است که این فناوری به ارمغان می آورد.

در حالی که کشورهایی مانند صربستان هنوز در مورد اعتماد فروشندگان 5G مردد هستند ، فرصت ها برای بهبود زیرساخت ها و احیای اقتصاد خود می تواند برای دیگران وسوسه انگیز باشد ، مانند مقدونیه شمالی یا آلبانی ، که در آغاز روند معرفی 5G هستند.

لینک کوتاه : https://bittly.ir/uL1v3

این وب سایت برای بهبود خدمات از کوکی ها استفاده می کند. ما تصور مان بر این است که شما با این کار موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه