اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

منحنی صعودی اشتراک اینترنت موبایل در ایران

در سه ماه گذشته، یک میلیون نفر به مشترکان اینترنت موبایل در ایران اضافه شده است. با وجود شیوع کرونا، خانه‌نشینی، دورکاری و رواج آموزش مجازی، شهروندان از اینترنت ثابت به دلیل کیفیت پایین و قیمت بالا، استقبال نکرده‌اند.

0 17

به گزارش تماس نیوز، آمار‌های رسمی نشان می‌دهند که نزدیک ۷۸میلیون نفر در ایران مشترک اینترنت موبایل هستند. برآوردها از ضریب استفاده کاربران ایرانی از اینترنت ثابت و اینترنت موبایل، بیانگر استقبال شهروندان از دومی است. گزارشی مربوط به توسعه ارتباطات پهن باند ثابت و سیار تا آذر ۱۳۹۹ مشخص می‌کند که ضریب نفوذ اینترنت پهن باند در ایران ۵۷/ ۱۱درصد است و نسبت به سه ماهه قبل از آن تغییر محسوسی ندارد. تا سه ماهه سوم سال، تعداد کاربران اینترنت ثابت در کل کشور ۹میلیون و ۷۸هزار و ۴۳۹ نفر عنوان شده که نسبت به سه ماهه دوم  تنها ۳۰۰هزار نفر بیشتر است.

اما تعداد کاربران اینترنت موبایل در همین فاصله بیش از ۷۷میلیون و ۷۰۶هزار و ۸۸۵ نفر اعلام شده است. این نرخ اشتراک  ۴۹/ ۹۲درصدی، رشدی یک میلیون نفری به نسبت سه ماهه دوم سال را نشان می‌دهد.

آمار نشان می‌دهد که ضریب نفوذ اینترنت در ایران ۰۴/ ۱۰۴ درصد است و ۸۷میلیون و ۴۲۵هزر و ۳۲۲ نفر مشترک اینترنت پهن باند هستند.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات اعلام کرده که ۸۸،۸۸ درصد مردم از اینترنت نسل سه و چهار موبایل استفاده می‌کنند و سهم اینترنت adsl حدود ۹درصد است. بیش از یک درصد مردم نیز مشترک اینترنت TDLTE هستند.

بر اساس گزارش سازمان یاد شده، رشد نفوذ اینترنت موبایل در سال ۹۹ به نسبت سال گذشته حدود ۱۰درصد بوده اما رشد نفوذ اینترنت ثابت تنها یک درصد است.

این در حالی است که پیش‌بینی می‌شد به دلیل مقررات کرونایی، دورکاری و آموزش مجازی، ضریب استفاده از اینترنت ثابت خانگی بالا برود.

اخیرا مجلس شورای اسلامی مصوبه ای را تصویب کرده که منابع حاصل مازاد بر  ۶۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال در ردیف ۱۳۰۴۰۴ صرف توسعه زیرساخت اینترنت ثابت پرسرعت توسط شرکت مخابرات ایران که امکان ارائه سرویس‌های صوت و تصویری پیشرفته را دارند، شود.

البته اینترنت ثابت پرسرعت می‌بایست امکان رقابت و مقابله با تهدیدات اینترنت ماهواره ای توسط کشورهای خارجی دیگر در حریم کشور را داشته باشد.

لینک کوتاه : https://bittly.ir/O7flT
پیام بگذارید