خطر محاسبات کوانتومی بر آینده رمز ارزها

by ناصر. ش
۰ comment

به گزارش تماس نیوز از ZDNet،  مدیر عامل D-Wave Systems آلن باراتز معتقد است که حداقل یک دهه دیگر طول می کشد تا شرایط در سیستم های محاسبات کوانتومی بوجود بیاید تا برای شکستن رمز ارز های فعلی استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه D-Wave دارای یک تیم امنیتی داخلی است که فعالیت های سیستم های خود را رصد می کند اذعان داشت هنوز تعیین انواع ابزارهای هک که می توانند در رایانه های کوانتومی منجر به این امر شوند خیلی زود است.

گزارش Deloitte Consulting نظرات باراتز را تکرار کرد و بیان داشت که رایانه های کوانتومی سرعت کافی برای شکستن رمز ارزها ندارند و به این زودی ها این کار شدنی نیست با این حال، سیستم های کوانتومی می توانند تهدیدی واقعی در طولانی مدتبرای این ارزهای دیجیتالی باشند و بسیار مهم است که اکنون آماده سازی و برای برنامه ریزی برای چنین تهدیدی در آینده انجام شود.

بر همین اساس در مورد تأثیر آن بر بیت کوین و بلاکچین ، شرکت مشاور تخمین زد که ۲۵٪ از بیت کوین های در گردش در معرض حمله کوانتومی هستند ، به ویژه به ارز رمزنگاری شده ای که در حال حاضر در P2PK ذخیره شده است (پرداخت با کلید عمومی) و استفاده مجدد از P2PKH آدرس (پرداخت با کلید عمومی هش). این نوع پرداخت ها به طور بالقوه در معرض خطر حمله قرار می گیرند زیرا کلیدهای عمومی آنها می توانند مستقیماً از آدرس آن کشف شوند یا هنگام استفاده از بیت کوین به صورت عمومی منتشر شوند.

banner

Deloitte راهی برای پنهان کردن چنین شکافهایی رمزنگاری بعد از کوانتوم پیشنهاد کرد ، اگرچه ، این الگوریتم ها می توانند چالش های دیگری برای استفاده از بلاکچین ها ایجاد کنند اما با اضافه کردن اینکه این شکل جدید رمزنگاری توسط متخصصان آینده آن بلاکچینی قوی و غیر قابل نفوذ ارزیابی شده است.

پیتر شور، ریاضیدان در سال ۱۹۹۴ فرمولی کوانتومی منتشر کرد که به گفته وی می تواند رایج ترین الگوریتم های رمزنگاری نامتقارن را بشکند. این پیشنهاد نشان داد که ، با توجه به یک سیستم محاسبات کوانتومی به اندازه کافی بزرگ ، می توان از این الگوریتم برای شناسایی یک کلید خصوصی استفاده کرد که برای جعل امضاهای دیجیتالی با کلید عمومی مربوطه مطابقت داشته باشد.

تیمی از مهندسان و محققان در سنگاپور سال گذشته نیز اعلام کردند که قصد دارند از فناوری رمزنگاری کوانتومی برای بهبود ابزارهای رمزگذاری شبکه بهره بگیرند ، بنابراین وقتی استفاده رایانه های کوانتومی رایج بشوند، می توانند  خطرات امنیتی را کاهشبدهند. به طور خاص ، آنها به دنبال استفاده از فناوری توزیع کلید کوانتومی “مستقل از دستگاه های اندازه گیری” (MDI QKD) بودند و امیدوارند که تحقیقات آنها بتواند راه را برای کلاس جدیدی از “رمزگذارهای مقاوم در برابر کوانتوم” هموار کند.

محاسبات کوانتومی با اصول مکانیک کوانتوم که شامل محاسبات احتمالی است عمل می کند.

You may also like

Leave a Comment

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi