اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

خطر محاسبات کوانتومی بر آینده رمز ارزها

محاسبات کوانتومی هم اینک برای استقرار جریان اصلی حل چالش های تجاری در دنیای واقعی آماده است، اما استفاده از این فن آوری برای شکستن رمزنگاری رمز ارزها، هنوز راه های زیادی پیش رو دارد.

0

به گزارش تماس نیوز از ZDNet،  مدیر عامل D-Wave Systems آلن باراتز معتقد است که حداقل یک دهه دیگر طول می کشد تا شرایط در سیستم های محاسبات کوانتومی بوجود بیاید تا برای شکستن رمز ارز های فعلی استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه D-Wave دارای یک تیم امنیتی داخلی است که فعالیت های سیستم های خود را رصد می کند اذعان داشت هنوز تعیین انواع ابزارهای هک که می توانند در رایانه های کوانتومی منجر به این امر شوند خیلی زود است.

گزارش Deloitte Consulting نظرات باراتز را تکرار کرد و بیان داشت که رایانه های کوانتومی سرعت کافی برای شکستن رمز ارزها ندارند و به این زودی ها این کار شدنی نیست با این حال، سیستم های کوانتومی می توانند تهدیدی واقعی در طولانی مدتبرای این ارزهای دیجیتالی باشند و بسیار مهم است که اکنون آماده سازی و برای برنامه ریزی برای چنین تهدیدی در آینده انجام شود.

بر همین اساس در مورد تأثیر آن بر بیت کوین و بلاکچین ، شرکت مشاور تخمین زد که 25٪ از بیت کوین های در گردش در معرض حمله کوانتومی هستند ، به ویژه به ارز رمزنگاری شده ای که در حال حاضر در P2PK ذخیره شده است (پرداخت با کلید عمومی) و استفاده مجدد از P2PKH آدرس (پرداخت با کلید عمومی هش). این نوع پرداخت ها به طور بالقوه در معرض خطر حمله قرار می گیرند زیرا کلیدهای عمومی آنها می توانند مستقیماً از آدرس آن کشف شوند یا هنگام استفاده از بیت کوین به صورت عمومی منتشر شوند.

Deloitte راهی برای پنهان کردن چنین شکافهایی رمزنگاری بعد از کوانتوم پیشنهاد کرد ، اگرچه ، این الگوریتم ها می توانند چالش های دیگری برای استفاده از بلاکچین ها ایجاد کنند اما با اضافه کردن اینکه این شکل جدید رمزنگاری توسط متخصصان آینده آن بلاکچینی قوی و غیر قابل نفوذ ارزیابی شده است.

پیتر شور، ریاضیدان در سال 1994 فرمولی کوانتومی منتشر کرد که به گفته وی می تواند رایج ترین الگوریتم های رمزنگاری نامتقارن را بشکند. این پیشنهاد نشان داد که ، با توجه به یک سیستم محاسبات کوانتومی به اندازه کافی بزرگ ، می توان از این الگوریتم برای شناسایی یک کلید خصوصی استفاده کرد که برای جعل امضاهای دیجیتالی با کلید عمومی مربوطه مطابقت داشته باشد.

تیمی از مهندسان و محققان در سنگاپور سال گذشته نیز اعلام كردند كه قصد دارند از فناوری رمزنگاری كوانتومی برای بهبود ابزارهای رمزگذاری شبكه بهره بگیرند ، بنابراین وقتی استفاده رایانه های كوانتومی رایج بشوند، می توانند  خطرات امنیتی را كاهشبدهند. به طور خاص ، آنها به دنبال استفاده از فناوری توزیع کلید کوانتومی “مستقل از دستگاه های اندازه گیری” (MDI QKD) بودند و امیدوارند که تحقیقات آنها بتواند راه را برای کلاس جدیدی از “رمزگذارهای مقاوم در برابر کوانتوم” هموار کند.

محاسبات کوانتومی با اصول مکانیک کوانتوم که شامل محاسبات احتمالی است عمل می کند.

پیام بگذارید