چرا eSIM برای اینترنت اشیا مهم است؟

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر
eSIM

سیم کارت چیست؟

یک سیم کارت (ماژول هویت مشترک) که به آن کارت مدار مجتمع جهانی یا UICC نیز گفته می شود ، اطلاعاتی را ذخیره می کند که بصورت منحصر به فرد اشتراک تلفن همراه را مشخص می کند. اکنون حدود سه دهه است که از سیم کارت همان چیزی است که به ما امکان می دهد دستگاه های خود را به شبکه های تلفن همراه جهان متصل کنیم، دارای اعتبار و کلیدهای امنیتی لازم برای شناسایی مشترک است. این هویت به شکل یک اصطلاحاً شماره IMSI یا International Mobile Subscriber مشترک Identity ارائه می شود که برای هر کاربر یا دستگاه موجود در شبکه یا خارج از شبکه منحصر به فرد است. سیم کارت ها همچنین برنامه ای را اجرا می کند که اطلاعات هویتی آن را به یک مودم ارسال می کند. مودم به نوبه خود عملیات پیوست واقعی به شبکه را انجام می دهد. ضمناً برنامه ای که سیم کارت اجرا می کند ، UICC نیز نامیده می شود. نام اختصاری اغلب به طور مترادف با خود کارت یا تراشه استفاده می شود.

سیم کارت ها به عنوان سخت افزاری کاملاً شبیه کارت (اولین فاکتور شکل دهنده یا “۱FF”) شروع به کار کردند ، اما با گذشت زمان به چندین فاکتور شکل متفاوت و به طور فزاینده کوچکتر تبدیل شدند:

سیمکارت

یک نگاه درست به تصاویر بالا، تعاریف کمی متفاوت به نظر می رسد – به این دلیل که MFF2 تراشه ای است که مستقیماً روی صفحه مدار الکترونیکی شما لحیم می شود و دستگاه شما را تشکیل می دهد ، در مقابل نسخه های بزرگتری که به صورت دستی در یک شکاف قرار می دهید. این فاکتور شکل کوچکتر برای مصرف کننده و دستگاه های اینترنت اشیا که همیشه در حال کوچک شدن هستند مورد نیاز بود. می توانید بگویید که در یک صفحه مدار بزرگتر “جاسازی شده” است. بنابراین اگر فاکتور شکل MFF2 “جاسازی شده” باشد ، آیا این سیم کارت کوچک همان چیزی است که ما “eSIM” می نامیم؟ متاسفانه نه. برخی از ایت تعریف برا eSIM استفاده می کنند ، اما این تعریف دقیق نیست. در حالی که حرف “e” در eSIM مخفف تعبیه شده است اما منظور از eSIM واقعاً “نوع” متفاوتی از آن است – نه نوع سخت افزاری.

banner

eSIM چیست؟

به زبان ساده ، eSIM سیم کارت است که می تواند پروفایل های حامل جدید را به صورت دیجیتالی و از طریق بیسیم بارگیری کند ، این بدان معناست که دیگر نیازی به تعویض فیزیکی سیم کارت در دستگاه های خود ندارید.

از لحاظ فنی تر ، eSIM هر قطعه سخت افزاری است که برنامه ای به نام eUICC را اجرا می کند و دارای ذخیره سازی برای نگهداری همزمان چندین پروفایل سیم کارت است (اما فقط یکی می تواند فعال باشد) و می تواند از راه دور و از طریق هوا تهیه شود ( OTA)

این به معنای دو چیز است:

  • پروفایل های ذخیره شده در eSIM را می توان بدون نیاز به تعویض فیزیکی سیم کارت ، از راه دور ، از طریق نرم افزار و تماس های API (بارگیری در صورت عدم وجودآن یا فعال شدن در صورت خاموش بودن) آن را تغییر داد.
  • یک eSIM می تواند همزمان چندین پروفایل سیم کارت (کلیدها و شناسه ها) را در خود نگه دارد ، که می تواند به دستگاه شما امکان دسترسی به چندین شرکت مخابراتی کاملاً متفاوت را بدهد – اما فقط یک سیم کارت می تواند همزمان فعال باشد
  • eSIM فقط به شکل فاکتورهای شناخته شده (۲FF، ۳FF، ۴FF، MFF2) ارائه شود – هر کسی می تواند تراشه سخت افزاری خود را طراحی کند ، به شرطی که برنامه اش متناسب با استاندارد eUICC باشد.

در حالی که مفهوم eSIM کار را برای مصرف کننده ساده می کند ، این یک تغییر دهنده بازی برای استقرار اینترنت اشیا تلفن همراه نیز هست. eSIM به شما امکان می دهد از قفل شدن در هر اپراتور شبکه تلفن همراه (MNO) جلوگیری کنید ، زیرا این سیستم سخت افزار را از تصمیم MNO برای استفاده جدا می کند. می توانید دستگاه های خود را با همان سخت افزار در سطح جهان مستقر کنید و تصمیم بگیرید که در مرحله بعدی از کدام شرکت مخابراتی استفاده کنید.

eUICC / eSIM توسط GSMA ، یک سازمان صنعتی که منافع اپراتورهای شبکه تلفن همراه در سراسر جهان را نشان می دهد ، استاندارد شده است.

بنابراین اکنون می دانید که وقتی کسی در مورد eSIM صحبت می کند ، باید از آنها بپرسید که منظور آنها “سیم کارت تعبیه شده” به معنای فاکتور شکل است (MFF2 ، پیش از لحیم کاری روی صفحه مدار و از قبل مجهز به یک مشخصات سیم کارت) است، یا به معنای پشتیبانی از تهیه سیم کارت از راه دور.

توجه: همانطور که اصطلاح “UICC” اغلب به طور مترادف با هر دو سخت افزار سیم کارت و برنامه SIM که روی سخت افزار سیم کارت اجرا می شود ، استفاده می شود ، “eUICC” نیز برای سخت افزار و برنامه خاص استفاده می شود. وقتی به طور عادی درباره این موضوع صحبت می کنیم ، از “eSIM” و “eUICC” به معنای یکسان استفاده می کنیم.

دو معماری مختلف از eSIM

درنهایت جزئیات فنی ممکن است به طور خلاصه دو معماری متفاوت، غیر رقابتی eSIM / eUICC را توصیف کند:

  • مجموعه‌های تنظیمات مصرف‌کننده
  • مجموعه‌های تنظیمات M۲M.

مشخصات مشتری

 eSIM وجود دارد که برای دستگاههای مصرف کنندگان در نظر گرفته شده است. فرض بر این است که انسانی برای استفاده از دستگاه وجود دارد ، که این امکان را برای یک پیکربندی سیم کارت فراهم می کند که مبتنی بر “کشیدن”(pulling) پروفایل های جدید است (یعنی بارگیری دستی ، در صورت نیاز کاربر) ، در مقابل “فشار دادن” (pushing)(به عنوان مثال بارگذاری) از راه دور به عنوان یک عمل اجباری ، در صورت نیاز اپراتور). این معماری برای وسایلی مانند تلفن های هوشمند یا تبلت ها ، اما همچنین پوشیدنی هایی مانند ساعت ، یا دستگاه های کوچک متصل مانند ردیاب حیوانات خانگی منطقی است. با این حال ، این معماری در واقع به اندازه کافی قدرتمند است که می تواند از هر استقرار اینترنت اشیا پشتیبانی کند ، خواه مورد استفاده دستگاه های مصرف کننده را هدف قرار دهد یا نه. یک بخش نرم افزاری به نام LPA (Local Profiles Assistant) وجود دارد که عمل کشیدن را انجام می دهد. هر برنامه ای می تواند برای ایجاد کشش به راحتی با آن ارتباط برقرار کند – بنابراین دیگر نیازی به اقدام مصرف کننده نیست.

پروفایل های M2M

M2M یا Machine-to-Machine ، اصطلاح دیگری برای چیزی است که اکنون به عنوان IoT شناخته می شود ، اینترنت اشیا، یعنی دستگاه های متصل که امکان کنترل، نظارت یا ردیابی از راه دور را دارند. با معماری M2M Profiles eSIM ، تفاوت کلیدی در Consumer Profiles این است که بارگیری یک پروفایل سیم کارت جدید یک عمل فشاری است نه طراحی. در این مدل ، تمام مدیریت نمایه از راه دور با دستوراتی برای افزودن ، حذف یا تغییر نمایه های “تحت فشار” به eUICC کنترل می شود.

یادآوری این نکته مهم است که علیرغم نام ، از هر دو نوع eSIM می توان برای برنامه های اینترنت اشیا استفاده کرد. در واقع به خوبی می توان گفت که “Consumer Profiles” معماری است که در نهایت برای موارد استفاده از اینترنت اشیا غالب خواهد شد.

ارتباط eSIM در اینترنت اشیا

این اپل بود که eSIM را در هنگام تجهیز مدل های آیفون ۲۰۱۸ خود به این قابلیت محبوب کرد. اکنون کاربران می توانند تلفن های خود را خریداری و بفروشند بدون اینکه دیگر با سیم کارت های فیزیکی سر و کار داشته باشند. این هنوز هم یک قابلیت نوظهور در فضای مصرف کننده است.

همین امر در مورد برنامه های اینترنت اشیا نیز صادق است ، اما ما شاهد افزایش میزان پذیرش و تقاضای آن هستیم. eSIM برای سه نوع نوع دستگاه اینترنت اشیا منطقی است:

  • عمر طولانی: دستگاههایی که سالها مورد استفاده قرار می گیرند ، مانند اتومبیل ، تجهیزات پزشکی یا سیستم های اتوماسیون خانگی ، اما می توانند به طور مکرر مالکیت را تغییر دهند و در نتیجه در هر منطقه ای مستقر می شوند.
  • فضای محدود: دستگاههایی که نیاز به بهینه سازی فضا دارند ، مانند پوشیدنی ها ، و بنابراین به کمترین فاکتور شکل ممکن احتیاج دارند ، این بدان معنی است که بعداً نمی توان دستگاه را برای تعویض سیم کارت باز کرد.
  • نصب از راه دور: دستگاه هایی که در مکان های از راه دور یا به راحتی قابل دسترسی نیستند ، مانند بیلبوردها ، مانیتورهای کیفیت هوا یا آتش سوزی در جنگل و جاهایی که تعویض سیم کارت های فیزیکی هزینه دارد ، مستقر می شوند.

همانطور که قبلاً اشاره شد ، eSIM یک تغییر دهنده بازی برای اینترنت اشیا سلولار است ، زیرا استقرار ارتباط وسیع و بزرگ را بسیار ساده تر می کند ، هرگونه قفل شدن فروشنده تلفن همراه را از بین می برد و بنابراین پویایی جدیدی به صنعت اینترنت اشیا اضافه می کند ، که به نوبه خود رشد آن با موفقیت های بسیار همراه خواهد بود.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi