اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

مغز شما دقیقاً هنگام خواندن کد چه کاری انجام می دهد؟

برنامه نویسی در حال تبدیل شدن به یک مهارت حیاتی است، همانطور که افراد بیشتری یاد می گیرند که چگونه کدنویسی کنند ، دانشمندان علوم مغز و اعصاب نیز شروع به کشف رمز و راز آنچه در مغز افراد هنگام “فکر کردن به کد” اتفاق می افتد می کنند.

0 13

آنا ایوانووا ، دانشجوی تحصیلات تکمیلی در گروه علوم مغز MIT می گوید: “برنامه نویسی رایانه یک مهارت قدیمی نیست ، بنابراین ما یک واحد ذاتی در مغز نداریم که پردازش را برای ما انجام دهد.” “این بدان معنی است که ما برای پردازش کد باید از برخی سیستم های عصبی موجود خود استفاده کنیم.”

ایوانوا و همکارانش دو سیستم مغزی را که ممکن است کاندیداهای خوبی برای پردازش کد باشند ، مورد مطالعه قرار دادند: سیستم تقاضای چندگانه – که تمایل دارد از نظر شناختی به چالش هایی مانند حل مسائل ریاضی یا استدلال منطقی بپردازد – و سیستم زبان. با وجود شباهت های ساختاری بین زبان های برنامه نویسی و زبان های طبیعی ، محققان دریافتند که مغز با سیستم زبان درگیر نمی شود – این سیستم تقاضای چندگانه را فعال می کند.

نتیجه بدون توجه به زبان برنامه نویسی (مطالعه متمرکز بر پایتون و ScratchJr ، یک زبان برنامه نویسی تصویری برای کودکان) ، نوع مسئله (ریاضی در مقابل دستکاری رشته) و عناصر کد (دستورات ترتیبی ، اگر عبارت ها و حلقه ها) بود ، سازگار بود. این مطالعه همچنین نشان داد که سیستم تقاضای چندگانه به احتمال زیاد بازنمایی اطلاعات مربوط به کد را شامل می شود ، از جمله مفاهیم رمزگذاری معمول (مانند حلقه ها) و دانش خاص یک زبان برنامه نویسی (مانند نحو حلقه for در جاوا در مقابل پایتون).

با این وجود کدزنی و ریاضیات و منطق کاملاً به مکانیسم های مشابه مغز متکی نیستند. ایوانوا می گوید: “سیستم تقاضای چندگانه شامل مناطقی در نیمکره چپ و راست است.” “برای ریاضیات و منطق ، ما معمولاً فعالیت بیشتری را در نیمکره چپ مشاهده می کنیم. برای کد ، این سیستم تقاضای چندگانه را در هر دو نیمکره فعال می کند ، بنابراین الگوی فعال سازی با آنچه برای ریاضیات و منطق می بینیم متفاوت است. “

“شاید اگر شما فوق العاده باهوش هستید ، مقداری از بافت مغز اختصاصی برای رمزگذاری داشته باشید. اما نیازی نیست که شما یک برنامه نویس خوب باشید. “

نتایج حاصل از تحقیقات MIT با یک مطالعه مشابه از دانشگاه جان هاپکینز (JHU) مطابقت دارد ، جایی که محققان دریافتند مکانیسم های عصبی برای خواندن و درک کد با منطق و در درجه کمتری با ریاضیات همپوشانی دارند. اما مطالعه JHU نشان دهنده اعتماد بیشتر به سمت چپ سیستم تقاضای چندگانه مغز است. (هر دو مطالعه MIT و JHU در شماره اخیر مجله eLife منتشر شده است.)

یون فی لیو ، دانشجوی تحصیلات تکمیلی در آزمایشگاه رشد و پلاستیک عصبی دانشگاه JHU و نویسنده اصلی مطالعه ، می گوید: “هنگام خواندن کد ، ما ممکن است ترجیح دهیم از نسخه سمت چپ این شبکه استفاده کنیم.” با این حال ، ممکن است در هر طرف تفاوت فردی وجود داشته باشد که لیو آن را به راست یا چپ دست بودن تشبیه می کند.

“اکثر مردم از دست راست خود برای نوشتن استفاده می کنند ، در حالی که برخی از افراد از دست چپ خود استفاده می کنند و افراد کمتری می توانند از هر دو دست استفاده کنند. این ممکن است برای خواندن کد نیز صادق باشد. ”لیو می گوید. “اکثر مردم از سیستم استدلال منطقی سمت چپ استفاده می کنند، اما شاید برخی از افراد از هر دو استفاده کنند. اینکه هر فرد برای خواندن کد به مغز چپ مراجعه می کند با انجام مقدار کارهای زبانی و بدنی خود سمت چپ مغز او مرتبط است. ” این نشان می دهد که حتی اگر مغز شبکه زبان خود را درگیر نکند ، هنوز هم در درک کد نقش بسزایی دارد.

در حالی که مطالعه MIT هیچ منطقه خاصی را در سیستم تقاضای چندگانه اختصاص داده شده به تفسیر کد شناسایی نکرد، خاطر نشان می کند که توسعه چنین منطقه ای با افزایش مهارت در برنامه نویسی امکان پذیر است. “شاید اگر شما فوق العاده باهوش هستید ، مقداری از بافت مغز اختصاصی برای رمزگذاری داشته باشید. اما نیازی نیست که شما یک برنامه نویس خوب باشید. “

هر دو مطالعه با محدودیت تعداد کمی شرکت کننده و استفاده از قطعه کد کوتاه همراه است. باربارا وبر ، استاد دانشگاه سنت گالن در سوئیس که همچنین یک بررسی جامع از مطالعات در مورد اندازه گیری فعالیت مغز در مهندسی نرم افزار که در شماره اخیر مجله سیستم ها و نرم افزار منتشر شده است می گوید “ما نمی دانیم که مغز با یک کد بزرگ دارای صدها خط کد ، دقیقاً چه رفتار را دارد؟” همچنین ممکن است برای تعیین اینکه مغز بر اساس نوع وظیفه برنامه نویسی (فرانت اند یا بک اند و در مقابل اشکال زدایی) و سطح مهارت برنامه نویس ، رفتار متفاوتی دارد ، نیاز به مطالعات بیشتری باشد.

به گفته ایوانووا ، مزایای مطالعه مبانی شناختی و عصبی کدگذاری دو برابر است. او می گوید: “ما یک پایه علمی بیشتری خواهیم داشت تا درک خود را از موثرترین روش آموزش برنامه نویسی آگاه کنیم.” “و ما می توانیم از دامنه وسیع تری از علوم شناختی استفاده کنیم تا دریابیم چگونه می توانیم زبان های برنامه نویسی متناسب با مشخصات مغز انسان را طراحی کنیم.”

لینک کوتاه : https://bittly.ir/goVPN
پیام بگذارید