اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

امکان جمع آوری DNA از هوا توسط دانشمندان علوم زیستی مشخص شد

دانشمندان و محققان ممکن است در آینده نیازی به جمع آوری DNA از سطوح را نداشته باشند. طبق گزارش Science Focus ، محققان دانشگاه Queen Mary لندن نشان داده اند که می توان “DNA محیطی” (eDNA) را از هوا جمع آوری کرد.

0

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه کوئین مری لندن با استفاده از یک پمپ پریستالتیک همراه با فیلترهای فشار ، نمونه های DNA موش خال برهنه را به مدت پنج تا 20 دقیقه بدست آوردند و سپس از کیت های استاندارد برای یافتن و توالی ژن ها در نمونه های حاصل استفاده کردند. این روش نه تنها DNA موشهای خال را مشخص کرد (هم در محفظه آنها و هم در فضای اتاق) ، بلکه مقداری DNA انسان را به طور همزمان گرفت.

دکتر الیزابت کلر ، نویسنده اصلی تحقیق ، گفت که این کار در ابتدا برای کمک به متخصصان حفاظت از محیط زیست و بوم شناسان در مطالعات محیط زیستی بوده است. اگرچه با توسعه کافی ، می توان از آن در کشف برخی موارد دیگر استفاده کرد. واحدهای پزشکی قانونی می توانند DNA را از هوا بیرون بکشند تا مشخص کنند مظنونی در صحنه جرم حضور داشته است یا خیر. این ممکن است در پزشکی نیز مفید باشد – ویروس شناسان و اپیدمیولوژیست ها می توانند نحوه انتشار ویروس های موجود در هوا (مانند ویروس COVID-19) را درک کنند.

هرگونه استفاده عملی از این فناوری هنوز فاصله زیادی دارد اما واحد تحقیقاتی هم اکنون با شرکت های خصوصی مانند NatureMetrics در حال کار برای توسعه کاربردهای عملی آن است. این روش محدودیت هایی هم دارد از جمله اینکه شما می خواهید از این موارد در مناطقی استفاده کنید که می دانید انتظار DNA چیست ، بنابراین ممکن است در مکان های شلوغ یا فضای بیرونی به خوبی کار نکند. با این حال ، صرف داشتن این گزینه، می تواند در شرایطی که سطوح پاسخ های روشنی ارائه نمی دهند ، بسیار مفید باشد.

پیام بگذارید