وی پی ان ۲۵ سالگی خود را جشن می گیرد

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر
شبکه خصوی مجازی

مناطق کمی از دنیای فناوری در صنعت شبکه خصوصی مجازی (VPN) در سالهای اخیر رشد کرده اند ، علیرغم اینکه این مفهوم در حدود یک ربع قرن وجود داشته است.

خدمات مانند ExpressVPN و NordVPN با توجه به حوادثی چون رسوایی Analytica کمبریج، که چشم مردم را به اهمیت مجموعه داده‌های روز مدرن باز کرد، این طرز فکر را دنبال کردند.

در مناطقی با قوانین سخت اینترنتی، VPN ها نقش اساسی در باز کردن منابع آنلاین محدود شده ایفا کرده‌اند. و این ویژگی‌ها اهمیت تازه‌ای را در دوران بیماری همه‌گیری، که برخی از دولت ها از طریق اقدامات نظارتی و مقررات جدید وب به کار برده‌اند، به دست آورده‌اند.

VPN متولد می شود

اولین نمونه از فناوری VPN را می توان در مهندس مایکروسافت به نام Gurdeep Pall جستجو کرد ، اکنون یکی از معاونان ارشد این غول فناوری است.

banner

در اواسط دهه ۱۹۹۰ ، پال و تیمش در حال کار بر روی مکانیزمی برای دسترسی به داده های تجاری از خارج از دفتر به روشی امن بودند. راه حلی که آنها ابداع کردند سرانجام به پروتکل تونل زنی نقطه به نقطه (PPTP) معروف شد که امروزه نیز البته به روشی منسوخ شده استفاده می شود.

وی می گوید: “ما در حال کار بر روی راه حل های دسترسی از راه دور بودیم تا کاربران بتوانند از طریق مودم شماره گیری کرده و به شبکه های شرکتی خود متصل شوند.” “اولین فرم VPN های ایجاد شده برای آزمایش ارتباطات مودم شبیه سازی شده بین مشتری (تماس در ماشین) و سرور (دروازه ورود به شبکه شرکت ها) با استفاده از مدارها / تونل ها از طریق IP / اترنت است.”

“هنگامی که پشته TCP / IP در ویندوز NT و ویندوز ۹۵ ارسال می شد و همه شرکت ها مستقیماً توسط اینترنت به منابع متصل می شدند و کاربران از باند پهن در خانه برخوردار بودند ، ما از این روش برای تبدیل شدن به PPTP استفاده کردیم.”

تا به امروز ، PPTP همچنان یکی از سریعترین پروتکل های VPN است که تاکنون ساخته شده است. علیرغم این واقعیت که رمزگذاری ۱۲۸ بیتی آن از نظر استانداردهای مدرن بسیار ناامن تلقی می شود ، اما این پروتکل هنوز در مواردی که سرعت بر امنیت مقدم است ، اعمال می شود و این باعث تعجب خود  پدید آورندگان این فناوری است.

فناوری اساسی

با این وجود ، از زمان ورود PPTP ، چندین پروتکل VPN جدید ایجاد شده است که همه آنها مجموعه ای از ویژگی های متفاوتی را ارائه می دهند.

به عنوان مثال ، پروتکل OpenVPN در اوایل سال ۲۰۰۰ با رمزگذاری ۲۵۶ بیتی از طریق OpenSSL به عنوان یک گزینه همه کاره و کاملاً امن ، مورد توجه قرار گرفت. برخلاف بسیاری از پروتکل های VPN دیگر ، این وی پی اناز کد منبع باز استفاده می کند، به این معنی که کد آن برای استفاده و بررسی دقیق برای همه در دسترس است.

جیمز یونان ، بنیانگذار OpenVPN توضیح داد: “VPN های مدرن واقعاً از جنبش منبع باز بیرون آمدند با ایجاد یک انجمن عمومی که در آن توسعه دهندگان منبع آزاد می توانند با متخصصان رمزنگاری ممزوج شوند و با همان شفافیت و بررسی همکاری که در حوزه های دانشگاهی وجود دارد ، نرم افزار امنیتی و CTO  ایجاد کنند. با باز کردن کد منبع ، ما از محققان امنیتی ، هکرها ، رمزنگاران و غیره دعوت کردیم تا کد را از نظر نقص و ضعف بررسی کنند و محصول حاصل با این بازخورد مهم تقویت شد.”

این فلسفه به OpenVPN اجازه داد تا خود را به عنوان یک نیروی مسلط در بازار VPN تثبیت کند ، اما پروتکل منبع باز دیگری به نام WireGuard در حال ظهور بود.

هدف از هر پروتکل رمزگذاری در حالی که هرچه کمتر منابع محاسباتی مصرف می شود، تأمین حداکثر سرعت و رمزگذاری است، WireGuard با توجه به این اصل پیشرفته توسعه یافته است و سرعت عبور بیشتر و زمان پینگ کمتر از OpenVPN را ارائه می دهد و فقط روی ۴۰۰۰ خط کد اجرا می شود.

با این حال، در حالی که ارائه دهندگان VPN مانند CyberGhost و PIA پشتیبانی WireGuard را معرفی کرده اند ، بسیاری دیگر رویکردسرعت نتیجه را دنبال می کنند. به طور کلی ، سرعت رمزگذاری بیشتر، به امنیت پایین تر نزول می کند و برخی از ارائه دهندگان نگران هستند که WireGuard ممکن است به اندازه پروژه های بالغ، پایدار نباشد.

سایر فروشندگان VPN ، مانند ExpressVPN ، پروتکل های کاملاً ویژه ای را برای خدمات مربوطه خود ایجاد کرده اند. شاید به طور قابل پیش بینی ، ExpressVPN ادعا کند پروتکل Lightway سریعتر و قابل اطمینان تر از سایر گزینه ها است. Lightway که از ویژگی های قدیمی دیگران پیروی نمی کند، فقط از ۱۰۰۰ خط کد ساخته شده است ، به این معنی که برای ایجاد اتصال VPN فقط کسری از ثانیه طول می کشد.

منشأ اولین پروتکل VPN ممکن است در ساختار یک شرکت باشد ، اما در سال های اخیر این نوع نوآوری در لایه پروتکل تا حد زیادی به دلیل انفجار بازار مصرف حاصل شده است.

کاتالیزورهای تغییر

برای افزایش VPN مصرف کننده ، انگشت گذاشتن روی هر یک از ماشه ها دشوار است، زیرا فروشندگان معتبر، انواع داده هایی را که می توان برای تجزیه و تحلیل این روند استفاده کرد جمع نمی کنند.

با این حال ، اتفاق نظر کارشناسانی که با آنها مشورت کردیم این است که بیداری عمومی درمورد مشکلات مربوط به حفظ حریم خصوصی آنلاین و جمع آوری داده ها تقاضای قابل توجهی را ایجاد کرده است که در گذشته بسیار کم بود.

تصور می شود که رسوایی ادوارد اسنودن (۲۰۱۴) و رسوایی کمبریج آنالیتیکا (۲۰۱۸) نقش عمده ای داشته و مردم را از انواع داده هایی که هم شرکت های خصوصی و هم آژانس های دولتی در کار جمع آوری آنها هستند آگاه می کند.

برای اولین بار ، مردم همچنین فهمیدند که چیزی به عنوان ناهار رایگان وجود ندارد. خدمات آنلاین با هزینه ای نامرئی همراه است که ممکن است تمایلی به پرداخت آن نداشته باشند.

هارولد لی ، معاون شرکت ExpressVPN گفت :” تیترهای روزانه خبرها به ما یادآوری می کنند که شرکت ها و دولت ها اطلاعات شخصی ما را بدون رضایت آگاهانه ما جمع آوری می کنند و سپس سو استفاده می کنند یا از آن بخوبی محافظت نمی کنند ، جای تعجب نیست که مصرف کنندگان در سراسر جهان در سال های اخیر در مورد محافظت از طلاعات خود به آکاهی کانلی رسیده اند.”

لی همچنین می گوید: “یکی دیگر از عوامل رشد بازار VPN مصرفی ، گسترش محدودیت اینترنت ، به ویژه در آسیا و خاورمیانه است. VPN همیشه ابزاری مهم برای آزادی دیجیتال بوده است و تا زمانی که محدودیت اینترنت وجود داشته باشد ، مردم از VPN برای دسترسی به اطلاعات ، انجام کار و برقراری ارتباط با خانواده و دوستان استفاده خواهند کرد.”

در ماه های اخیر ، به عنوان مثال ، در پاسخ به بحث در مورد احتمال ممنوعیت TikTok در ایالات متحده و کودتای نظامی در میانمار ، بازدید از وب سایت های VPN افزایش یافته است.

ترامپ

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق آمریکا ، سال گذشته تهدید به ممنوع کردن برنامه رسانه های اجتماعی TikTok کرد که منجر به افزایش علاقه به VPN ها شد

به گفته Dominykas Dimavicius ، رئیس ارتباطات در ارائه دهنده VPN Surfshark ، همبستگی بین نقض حریم خصوصی و رشد در صنعت VPN همچنین باعث ایجاد یک اثر گلوله برفی شده است.

وی گفت: “روند کلی این است که هر گونه اخبار مربوط به نظارت ، ردیابی ، سانسور و هر چیز دیگری در مورد بهره برداری ناخواسته از حق حریم خصوصی افراد ، صنعت را به سمت بالا سوق می دهد.”

دیماویسیوس توضیح داد ، با تلاش تعداد بیشتری از فروشندگان برای مبارزه با این نوع مشکلات به فضا آمده اند ، رقابت در بازار شدیدتر شده است. به نوبه خود ، رقابت بیشتر باعث ایجاد سرمایه های گسترده ای در زمینه های بازاریابی ، روابط عمومی و ابتکارات آموزشی شده و این روند را به جلو سوق داده است.

وفادار ماندن به ریشه های آن

در حالی که خدمات VPN مصرف کننده از رشد چشمگیر سالهای اخیر برخوردار بوده اند ، این فناوری در زمینه اصلی خود ، در شرکت ها نیز همچنان مرتبط است. برخی مرگ VPN تجاری را پیشگویی کرده اند ، اما بیماری همه گیر موجب تحکیم جایگاه خود در مجموعه این فناوری شده است.

سازمان هایی که در این فضا فعالیت می کنند ، از ضعف های این فناوری در زمینه سازمانی – یعنی پیرامون امنیت و مقیاس پذیری – آگاهی دارند ، اما به همان اندازه متقاعد شده اند که راه حل های فناوری قادر به برطرف کردن گره ها هستند.

جیمز یونان ، بنیانگذار OpenVPN گفت: “در واقع ما شاهد رشد زیادی در VPN تجاری هستیم و در OpenVPN ما یک تلاش بزرگ تحقیق و توسعه برای مدرن سازی VPN برای ابر را رهبری می کنیم.” “این به معنای انتقال صفحه داده OpenVPN به هسته برای عملکرد و افزودن لایه های امنیتی اضافی مانند احراز هویت مبتنی بر SAML و مسدود کردن بدافزار است.”

وی پی ان در ایران

بحث وی‌پی‌ان قانونی در ایران، یک دهه پس از مطرح شدن به اجرا نزدیک شده و در مرحله اول گروه‌هایی برای اولویت دریافت این مسیر دسترسی آزادانه به اینترنت مدنظر قرار گرفته‌اند اما در این میان نامی از کسب‌وکارها در لیست‌های اولیه دیده نمی‌شود.  خبرنگاران، پزشکان، دانشگاهیان و حوزه‌های علمیه چهار اولویت اعلام شده از سوی دبیر شورای فضای مجازی برای دریافت وی‌پی‌ان قانونی هستند.

سیاست‌های سختگیرانه فیلترینگ در داخل و تحریم‌های تکنولوژی از خارج تقریبا بسیاری از کسب‌وکارهای اینترنتی را به استفاده از وی‌پی‌ان یا دیگر انواع فیلترشکن سوق داده است اما به‌نظر می‌رسد نادیده گرفتن کسب‌وکارها در مرحله اولیه ساماندهی وضعیت فیلترشکن‌ها بزرگترین چالش اجرای این طرح خواهد بود.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi