اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

نخستین خورشید گرفتگی سال فردا اتفاق می افتد

روز پنجشنبه ، 10 ژوئن 2021 ، مردم در سراسر نیمکره شمالی این فرصت را خواهند داشت که خورشید گرفتگی حلقوی یا جزئی را تجربه کنند.

0

خورشید گرفتگی زمانی اتفاق می افتد که ماه بین خورشید و زمین قرار بگیرید، و بر روی زمین سایه بیندازد ، و در بعضی مناطق نور خورشید را به طور کامل یا جزئی مسدود کند. در هنگام کسوف حلقوی ، ماه به اندازه کافی از زمین فاصله دارد که ماه کوچکتر از خورشید در آسمان به نظر می رسد. از آنجا که ماه تمام دید خورشید را مسدود نمی کند ، مانند یک دیسک تاریک در بالای یک دیسک بزرگتر و روشن به نظر می رسد. این چیزی را ایجاد می کند که به نظر می رسد یک حلقه آتش در اطراف ماه است. مردم در مناطقی از کانادا ، گرینلند و شمال روسیه گرفتگی حلقوی را تجربه می کنند.

در بعضی از نقاط ، بینندگان نمی توانند این حلقه را در اطراف ماه ببینند. در عوض خورشید گرفتگی جزئی را تجربه خواهند کرد. این زمانی اتفاق می افتد  که خورشید ، ماه و زمین دقیقاً در یک ردیف قرار نگیرند. به نظر می رسد خورشید فقط در بخشی از سطح خود سایه ای تیره دارد. بینندگان در مناطقی از شرق ایالات متحده و شمال آلاسکا ، خورشید گرفتگی جزئی را در 10 ژوئن ، همراه با بیشتر نقاطی از کانادا و بخش هایی از کارائیب ، اروپا ، آسیا و شمال آفریقا مشاهده خواهند کرد.

تجسم سایه ماه در خلال کسوف خورشیدی در 10 ژوئن 2021 که انتومبرا (بیضی سیاه) ، پنومبرا (بیضی های سایه دار متحدالمرکز) و مسیر حلقه (قرمز) را نشان می دهد. تصاویر خورشید شکل ظاهری آن را در تعدادی از مکان ها نشان می دهد که هر کدام به افق محلی گرایش دارند. 

در ایالات متحده ، کسوف جزئی در امتداد مناطقی از جنوب شرقی ، شمال شرقی ، غرب میانه و در شمال آلاسکا قابل مشاهده خواهد بود. در بسیاری از این مکانها ، کسوف قبل ، هنگام حین و اندکی پس از طلوع خورشید رخ خواهد داد. این بدان معناست که بینندگان هنگام طلوع آفتاب باید دید واضحی از افق داشته باشند تا خسوف را ببینند.

برای یادگیری اینکه چه زمان ممکن است کسوف در مناطق خاصی قابل مشاهده باشد ، می توانید روی هر کجای نقشه کلیک کنید. (توجه داشته باشید که حداکثر تیرگی و حداکثر زمان گرفتگی ذکر شده در این نقشه ممکن است قبل از طلوع خورشید در بسیاری از مکان ها رخ دهد.)

ژوئن 2021 نقشه خورشید گرفتگی این نقشه از مسیر گرفتگی نشان می دهد که در 10 ژوئن 2021 خورشید گرفتگی حلقوی و جزئی رخ می دهد. برای بزرگنمایی کلیک کنید. اعتبار: استودیوی تجسم علمی ناسا / ارنی رایت

چگونه می توان با خیال راحت گرفتگی حلقوی یا جزئی را مشاهده کرد

نگاه مستقیم به اشعه خورشید هرگز ایمن نیست ، حتی اگر خورشید تا حدی یا بیشتر پنهان باشد. هنگام تماشای خورشید گرفتگی جزئی یا خورشید گرفتگی حلقوی ، اگر می خواهید با خورشید روبرو شوید ، باید در تمام ماه گرفتگی از عینک خورشیدی یا خورشید گرفتگی استفاده کنید. عینک خورشیدی یا خورشید گرفتگی عینک آفتابی معمولی نیست. عینک آفتابی معمولی برای دیدن خورشید ایمن نیست.

این تایم لپس یک کسوف حلقوی را نشان می دهد که توسط ماهواره Hinode JAXA در 4 ژانویه 2011 مشاهده شده است. کسوف حلقوی زمانی اتفاق می افتد که ماه ، کمی از زمین به طور متوسط ​​فاصله دارد ، مستقیماً بین زمین و خورشید حرکت می کند ، بنابراین برای ناظران کمی کوچکتر است چشم ها؛ این اثر یک حلقه روشن ، یا آنالوس نور خورشید ، در اطراف شبح ماه است

اگر عینک خورشیدی یا خورشید گرفتگی ندارید ، می توانید از روش غیر مستقیم جایگزین مانند پروژکتور سوراخ سوراخ استفاده کنید. از پروژکتورهای سوراخ سوراخ برای نگاه مستقیم به خورشید استفاده نمی شود ، بلکه در عوض برای تابش نور خورشید بر روی یک سطح است. راهنمای ایجاد یک مشاهده کننده سوراخ سوراخ را بخوانید.

لینک کوتاه : https://bittly.ir/uxzer QR:  نخستین خورشید گرفتگی سال فردا  اتفاق می افتد

پیام بگذارید