اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

تلگرام، خط مقدم دیجیتالی جنگ روسیه و اوکراین

درگیری روسیه و اوکراین هفته اول خود را به پایان می‌رساند و اخیراً تعداد حملات سایبری مرتبط با آن افزایش یافته است. اخیراً، Check Point Research (CPR) داده‌هایی را درباره حملات سایبری به بخش دولتی و نظامی اوکراین منتشر کرده است که در سه روز اول نبرد 196 درصد افزایش و حملات سایبری به سازمان های روسی چهار درصد افزایش یافته است. CPR همچنین درباره ارسال ایمیل‌های جعلی برای فریب دادن افرادی که به دنبال کمک مالی از خارج به اوکراین هستند، هشدار داده است.

0

طی سال‌های گذشته، برنامه پیام‌رسانی سریع و رمزگذاری شده تلگرام به پلتفرم مورد علاقه مجرمان سایبری تبدیل شده است. این اولین بار نیست که محققان چک پوینت از فعالیت های نگران کننده در تلگرام خبر می دهند. در گزارش‌های گذشته، محققان CPR نشان داده‌اند که چگونه مجرمان از این پلت‌فرم برای فعالیت‌های بازار سیاه مانند گزارش‌های گواهی جعلی استفاده می‌کنند.

از زمان اوج گیری درگیری در 24 فوریه میان روسیه و اوکراین، محققان CPR از نزدیک بر فعالیت های رو به رشدی که در تلگرام مدیریت می شود نظارت می کنند. CPR حدود 6 برابر بیشتر از روز قبل از تهاجم، گروه های مربوط به درگیری را مشاهده کرده است. به گفته اودِد وانونو، مدیر تحقیقات آسیب پذیریهای محصولات در چک پوینت، تلگرام به خط مقدم دیجیتالی جنگ روسیه و اوکراین تبدیل شده و افراد در آن به جانبداری آنلاین مشغول شده اند. افرادی از هر گوشه دنیا مشاهده می شوند که در حال سازماندهی و تامین منابع برای حمایت از روسیه یا اوکراین هستند. این گزارش،  بر سه نوع گروهی تمرکز کرده است که توسط محققان چک پوینت به‌سرعت در حال رشد هستند:

  1. گروه‌های حمله سایبری علیه روسیه که از پیروان خود می‌خواهند با ابزارها و روش‌های مختلف به اهداف روسیه حمله کنند، به ویژه DDoS.
  2. گروه‌هایی که از پیروان خود می‌خواهند با جمع‌آوری سرمایه از اوکراین حمایت کنند، که صحت آن مشکوک است و اغلب مظنون به تقلب است.
  3. گروه های متعدد «فید خبری»، پخش گزارش های خبری به روز و «انحصاری» در مورد درگیری، دور زدن رسانه های خبری اصلی

هکرهای سایبری تلگرام را برای انتقال پیام‌ها، سلاح‌ها و ابزارهای سایبری انتخاب می‌کنند و مهاجمان را به سمت اهداف مربوطه روسی هدایت می‌کنند. از ابتدای جنگ، روزانه ده ها گروه در حال شکل گیری هستند که  برخی از گروه ها بیش از 250000 کاربر دارند. CPR تخمین می‌زند که حدود 23 درصد از گروه‌های مشاهده شده در تلگرام تلاش می‌کنند تا هکرها، متخصصان فناوری اطلاعات و سایر «هواداران» فناوری اطلاعات را برای حمله به اهداف روسیه در فضای سایبری متحد کنند. این گروه ها برای هماهنگ کردن حمله، تصمیم گیری در مورد اهداف و به اشتراک گذاری نتایج، حتی پیشنهاد کمک به یکدیگر برای رسیدن به هدف استفاده می کنند. حملات DDoS به عنوان یک سلاح سایبری بسیار متداول شده و مهاجمان ضد روسیه به اهداف مورد علاقه خود اشاره می‌کردند و از کاربران گروه درخواست می‌کنند که آنها را دنبال کنند.
در عصر رسانه‌های اجتماعی، کانال‌های خبری سنتی صرفاً یک نمایش جانبی برای گروه‌های تلگرامی فید خبری متعدد هستند. این گروه‌ها در تلگرام، فیدهای بدون ویرایش و بدون سانسور از مناطق جنگی را در ۲۴ ساعت شبانه‌روز گزارش می‌کنند، از جمله فیلم‌هایی که رسانه‌های اصلی سنتی اغلب از پخش زنده آن خودداری می‌کنند. در واقع، حدود ۷۱ درصد از گروه‌هایی که می‌بینیم به اخبار پیرامون درگیری فعلی اختصاص دارند.
محققان CPR مشاهده کردند که چنین گروه هایی از ابتدای درگیری به سرعت ظاهر شده اند و از آن زمان به رشد خود ادامه داده اند. در چنین گروه‌هایی، کیفیت فیدهای خبری مطرح نیست و کاربران اغلب از آن برای انتشار «اخبار» و «حقایق» استفاده می‌کنند که صحت آن تأیید یا بررسی نشده است. این، نوعی سلاح روانی است که برای تضعیف روحیه و تأثیرگذاری بر اخلاقیات استفاده می شود.

پیام بگذارید