اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

به تازگی TikTok به سلطنت 15 ساله گوگل به عنوان محبوب ترین دامنه وب جهان پایان داد.

0

بیش از 15 سال گذشته، گوگل پربازدیدترین دامنه وب در جهان بوده است و آخرین باری که سایت دیگری یک چالش واقعی برای رتبه اول جهان ایجاد کرد یاهو بود و آن یک دهه پیش بود.

وقتی تعداد افرادی را که هر روز از خدمات Google برای همه چیز استفاده می‌کنند، از تکالیف مدرسه، همکاری در اسناد، یافتن مسیرها، اشتراک‌گذاری عکس‌ها، و جستجوی تقریباً همه چیز، اصلاً تعجب‌آور نیست برای رتبه اول جهان هرگز تعجب آور نیست. گوگل محبوب ترین موتور جستجوی جهان است و اکثریت قریب به اتفاق مردم وقتی می خواهند چیزی آنلاین پیدا کنند، از آن شروع می کنند.

تقریباً نیمی از کل ترافیک اینترنت از جستجوی گوگل سرچشمه می گیرد. این تسلط، گوگل را به بزرگترین و سودآورترین پلتفرم تبلیغاتی جهان تبدیل کرده است.

امسال، این جایگاه قدر قدرت غول فناوری در حال تغییر است. بر اساس گزارشی که روز دوشنبه توسط Cloudflare، یکی از شبکه های اصلی تحویل محتوای اینترنتی منتشر شد، TikTok.com از گوگل پیشی گرفت و به عنوان پربازدیدترین دامنه جهان در سال 2021 شناخته شد.
شگفتی این  رویداد زمانی است که TikTok پلتفرمی نسبتاً جدید در آگاهی جمعی ما است. از سوی دیگر، وقتی به یاد می آورید که TikTok سریعترین شبکه اجتماعی در حال رشد است، نباید آنقدر ها هم تعجب آور باشد چرا که این برنامه حتی پربارترین برنامه در سال 2020 بود و اکنون بیش از 1 میلیارد کاربر دارد.

صعود TikTok به صدر به وضوح چیزی در مورد چگونگی تغییر فناوری می گوید، اما مهمتر از آن، چیزی در مورد تغییر در نحوه یافتن و مصرف اطلاعات در مورد دنیای اطرافمان را نشان می دهد. برای بیش از یک دهه، نحوه استفاده ما از اینترنت عاین سایت ها شروع کرده اید.

با این حال، به خصوص در مورد کاربران جوان تر، این موضوع بیشتر رخ نمایی می کند. TikTok در بین نوجوانان محبوب تر از اینستاگرام یا اسنپ چت است. با وجود این، TikTok فقط ویدیوهایی از میم ها یا رقص نوجوانان نیست. برخی از محبوب‌ترین محتواها و نکات زیبایی، دستور العمل‌ها و ویدیوهای آموزشی هستند. این دقیقاً در مسیری است که توسط گوگل، یوتیوب، فیس بوک و اینستاگرام اشغال شده است.

همچنین به این معنی است که مردم فقط برای سرگرمی از TikTok استفاده نمی کنند، بلکه برای اطلاعات نیز استفاده می کنند. این یک تغییر عظیم است و پیامدهای واقعی برای هر پلتفرم دیگری دارد.

TikTok به سرعت در حال تبدیل شدن به یک تهدید واقعی برای غول‌های فناوری است که تقریباً هیچ‌کس انتظارش را نداشت. منطقی است که یک پلتفرم رسانه اجتماعی جدید بتواند توجه را از فیس بوک، توییتر یا اینستاگرام بگیرد، اما گوگل؟ جایی که برای کسب اطلاعات در مورد هرچیزی ابتدا به آن مراجعه می کنیم تعجب آور است. این تغییری است که اکثر مردم آن را پیش‌بینی نمی‌کردند، زیرا با درک ما از نحوه استفاده مردم از فناوری مطابقت ندارد.

بیایید نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی یا امنیتی را در مورد TikTok که متعلق به یک شرکت چینی، Bytedance است، کنار بگذاریم. ما همچنین بیهودگی تلاش دولت قبلی را برای فروش اجباری ابتدا به مایکروسافت و سپس به اوراکل نادیده خواهیم گرفت. این فقط از واقعیت منحرف می‌کند که TikTok به یک راه جامع‌تر برای دسترسی به اطلاعاتی تبدیل شده است که اکثر مردم آن را درک یا انتظار داشتند.

البته TikTok بدون مشکل هم نیست هر پلتفرمی که به محتوای تولید شده توسط کاربر متکی باشد با همان چالش روبرو می شود که وقتی غول های فناوری با آن روبرو شدند. TikTok دارای اطلاعات نادرست و همچنین محتوای نژادپرستانه و تحریک آمیز است. و مشخص نیست که در تعدیل پلتفرم خود شانس بهتری داشته است – اما با ادامه رشد آن، این موضوع بیشتر نگران کننده می شود.

تیک تاک در مقایسه با رقبای خود تقریباً در همه اندازه گیری ها هنوز کوچک است. شرکت مادر چینی آن خصوصی است، بنابراین نمی توان دقیقاً مشخص نمود که چقدر درآمد دارد. با این حال، تحلیلگران فکر می کنند که TikTok در سال 2020 حدود 2 میلیارد دلار درآمد داشته است، رقمی که در مقایسه با گوگل (181 میلیارد دلار)  ویا فیس بوک (86 میلیارد دلار). اما این بدان معناست که این پلتفرم فضای زیادی برای رشد دارد.

طنز مشخصی وجود دارد که در حالی که غول‌های فناوری تثبیت شده مورد بررسی شدید قانون‌گذاران و رگولاتوری ها در هر دو سوی اقیانوس اطلس قرار گرفته‌اند، آنها در حال حاضر در فرآیند مختل شدن توسط برنامه‌ای هستند که اکثر آنها آن را جدی نمی‌گرفتند. درس واقعی در اینجا این است که کسب و کارها و مؤسسات مستقر در تشخیص چیزی که جایگزین آنها می شود بسیار کند عمل می کنند.

لینک کوتاه : https://bittly.ir/UyKA QR:  به تازگی TikTok به سلطنت 15 ساله گوگل به عنوان محبوب ترین دامنه وب جهان پایان داد.

پیام بگذارید