اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

XE سویه جدید ویروس کرونا، مسری‌ترین جهش ویروس

0

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، جهش یافته جدید کروناویروس جدید که به نام “XE” شناخته می شود، به نظر می رسد حدود 10 درصد بیشتر از نوع فرعی BA.2 Omicron که در حال حاضر مسری ترین سویه شناخته شده تاکنون است، قابل انتقال است.

به گزارش تماس نیوز از CGN، به گفته سازمان جهانی بهداشت : XE، یک سویه نوترکیب از دو زیرمجموعه Omicron، BA.1 و BA.2، همچنان به نوع Omicron تعلق دارد که ممکن است تفاوت های قابل توجهی در انتقال و ویژگی های بیماری، از جمله شدت، گزارش شود. آخرین گزارش اپیدمیولوژیک هفتگی آن که در 29 مارس منتشر شد آمده است: «برآوردهای اولیه حاکی از مزیت نرخ رشد جامعه 10 درصدی در مقایسه با BA.2 است، با این حال، این یافته نیاز به تأیید بیشتری دارد.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، در حال حاضر گونه فرعی BA.2 سویه غالب ویروس کرونا در سراسر جهان است که تقریباً 86 درصد از تمام موارد توالی شده را تشکیل می دهد.

سویه XE برای اولین بار در 19 ژانویه در بریتانیا شناسایی شد و از آن زمان تاکنون بیش از 600 مورد XE تایید شده است.

سوزان هاپکینز، مشاور ارشد پزشکی آژانس امنیت سلامت بریتانیا (HSA)، گفت تا کنون شواهد کافی برای نتیجه‌گیری در مورد سرایت، شدت یا اثربخشی واکسن‌های کووید-19 علیه آنها وجود ندارد.

WHO گفت که به نظارت دقیق و ارزیابی خطر سلامت عمومی مرتبط با انواع نوترکیب مانند XE ادامه خواهد داد و به‌روزرسانی‌هایی را در صورت دسترسی به شواهد بیشتر ارائه خواهد کرد.

به غیر از XE، WHO همچنین نوع نوترکیب دیگری به نام XD را که ترکیبی از دلتا و Omicron است، زیر نظر دارد. بیشتر در فرانسه، دانمارک و بلژیک یافت شده است.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، هیچ شواهد جدیدی نشان نمی دهد که XD با قابلیت انتقال بالاتر یا پیامدهای شدیدتر مرتبط است.

پیام بگذارید